Ruský prezident Dmitrij Medveděv je ochoten kandidovat v prezidentských volbách 2012 na druhé volební období, pokud to jeho země bude potřebovat k udržení dosavadního kurzu. Medveděv to prohlásil v rozhovoru pro norský deník Aftenposten před svou návštěvou v Oslu. Obsah interview byl v sobotu zveřejněn na internetových stránkách Kremlu.

"Pokud to bude nezbytné pro mou zemi a pro zachování dosavadního kurzu, který byl zformován v uplynulých několika letech, nevylučuji ze svého hlediska nic, ani účast v těchto volbách," řekl Medveděv.

K tomu je však podle něj třeba splnění dvou podmínek. "Za prvé, a to minimálně, musí být výsledky mé práce přijatelné pro občany. Dále pak zde musí být vůle dosáhnout výsledky, a ne jen se vézt. Proto tedy uvidíme," dodal Medveděv.

Současný ruský prezident naplní příští měsíc polovinu svého prvního čtyřletého mandátu a v Moskvě se spekuluje o tom, zda bude kandidovat znovu, nebo zda uvolní místo pro svého "učitele", nynějšího premiéra Vladimira Putina. Ten již prezidentský úřad dvě volební období vykonával v letech 2000 až 2008, a nemohl být proto zvolen potřetí. Již tehdy se říkalo, že Medveděv Putinovi jen "drží židli", aby se do ní mohl po "premiérské" přestávce vrátit.

Mnoho Rusů je přesvědčeno, že nehledě na funkce má Putin i nyní v rozhodujících politických záležitostech v zemi nejvyšší slovo a hodlá si svůj vliv udržet i po roce 2012. Otázkou je pouze to, zda tak bude chtít dělat znovu z prezidentského postu, nebo zda se spokojí s jinou funkcí, píše agentura Reuters.

Medveděv byl dlouho Putinovým spojencem a postupoval v jeho stínu. Do prezidentského křesla se dostal jako navrhovatel určitých reforem, které země potřebuje, jeho kritici však tvrdí, že nemá v úmyslu prosadit skutečné změny, a je spíše jen výstavní figurou Putinova režimu. Jeho přívrženci ale myslí, že dobře chápe, jaké změny Rusko potřebuje a má dobrou snahu reformy prosadit, postupuje však opatrně, aby zabránil střetům s "tvrdým jádrem".

Související