Co Miloslav Vlček říkal

"Nevím, o čem mluvíte." (2. dubna na otázku, jestli si pamatuje na dotaci pro Sport centrum Harrachov.)

"To nemůže být ani pravda." (2. dubna na otázku, proč radil poslancům, jak mají dotaci pro sportovní centrum schválit.)

"To se nedá říct, že bych s ním spolupracoval, to ne." (2. dubna o tom, jestli jako politik spolupracuje s Vrtalem.)

"Pan Vrtal tam byl, ale jako fotograf." (7. dubna o společných cestách s Vrtalem do Kanady a Albánie.)

"Poskytoval mi (Vrtal) právní poradenství a konzultoval jsem s ním i možnosti podnikatelských příležitostí, vytváření pracovních míst a další klíčová témata, která jsou podstatná pro region." (9. dubna, tisková zpráva Miloslava Vlčka.)

Miloslav Vlček se rozhodl rezignovat na funkci šéfa Poslanecké sněmovny, na svůj poslanecký mandát a už nebude kandidovat v květnových parlamentních volbách, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sám Vlček přitom v přímém televizním přenosu jen stál vedle svého předsedy a mlčel. Na přímý dotaz novináře pouze podotknul, že potvrzuje slova předsedy. Vlček, který dosud vedl kandidátku do voleb v Olomouckém kraji, se funkcí vzdá k 30. dubnu.

"Poslední dny jsou ve znamení mediální štvanice ve vztahu k panu Vlčkovi. (...) Celá kauza je samozřejmě předem připravená, účelová. O těch věcech se ví celou dobu. Byly použity šest týdnů před volbami," prohlásil Paroubek.

Pokud by se odpovědně a odvážně jako pan Vlček chovali i ostatní politici, byla by ODS bez kompletního vedení a Věci veřejné by nemohly vůbec existovat, zaútočil na politické konkurenty předseda ČSSD a vyzval k rezignaci mimo jiné Ivana Langera a Petra Nečase z ODS, šéfa Věcí veřejných Radka Johna i prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Klaus: Rezignace byla jedinou možností

Ačkoliv Jiří Paroubek dosavadního šéfa sněmovny bránil, sociálním demokratům zřejmě došla s Vlčkem trpělivost, a to ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že v roce 2005 porušil zákon o praní špinavých peněz. Tehdy si půjčil 1,1 milionu korun od svého bývalého asistenta Zdeňka Klapky. Peníze mu vrátil, ovšem v hotovosti, zabalené v papírovém pytlíku. A to zákon už tehdy zakazoval.

K Vlčkovu odchodu se vyjádřili i další politici a svoji reakci přidal i prezident Václav Klaus. Podle něj byla rezignace jediným možným východiskem. Vlček se více a více zaplétal do podivných historek, řekl Klaus. Prezident pak poznamenal, že předseda sněmovny - třetí nejvyšší český ústavní činitel - neodchází "jen tak na první ťuknutí". Vlčkova rezignace tak byla podle Klause vyústěním určitého procesu.

Vlček přitom ještě ve středu nechtěl porušení zákona přiznat. Když ho k tomu donutili novináři, omlouval se tím, že mu právníci poslali špatnou expertizu k zákonu o praní špinavých peněz.

Vlček má navíc problém s tím, že pomohl svému asistentovi Petru Vrtalovi sehnat dotaci 25 milionů z porcování medvěda. Peníze oficiálně šly na účet občanského sdružení, Vrtal si za ně ale poslavil luxusní hotel v Harrachově, který teď prodává.

Bylo to nevyhnutelné shodují se političtí rivalové

Volební lídr ODS Petr Nečas Vlčkův krok označil za nutný. "Bylo už takřka za hranicí důstojnosti sněmovny, aby měla v čele člověka, který se chová tímto způsobem," prohlásil v reakci. Nešlo prý akceptovat, aby předsedou dolní parlamentní komory byl člověk, kolem kterého se navršilo tolik nevysvětlených věcí.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vzal Vlčkovo rozhodnutí na vědomí. "Brali jsme to celou dobu jako kauzu pana Vlčka a ČSSD a nemínili ji příliš komentovat," poznamenal. "Pevně doufám, že nikoho nenapadne teď ještě volit nového předsedu sněmovny. Bylo by to vytvoření nového umělého politického problému s možná nesplnitelným cílem," dodal Kalousek.

Předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip soudí, že na sebe Vlček vzal vysokou odpovědnost, když se rozhodl kandidovat do funkce šéfa Poslanecké sněmovny, a měl podle toho zvažovat své chování. K Vlčkově rezignaci řekl: "Je to jeho osobní rozhodnutí."

Člověk, který nemluví pravdu, což se týkalo Vlčkova poradce, a člověk, který porušuje zákony, což se týkalo předání milionu korun v papírovém nebo igelitovém pytlíku, podle předsedy Strany práv občanů - zemanovci Miloše Zemana do vysokých státních funkcí nepatří. "A to bez ohledu na to, zda je z levicové nebo pravicové strany," dodal někdejší předseda ČSSD.

Předseda Věcí veřejných Radek John, jehož odchod dnes ve spojitosti s Vlčkovým krokem žádal předseda ČSSD, pokládá obvinění vůči své osobě z úst předsedy ČSSD za zcela vymyšlená. Podobné výroky prý českou politiku vracejí do totalitních dob 50. let minulého století.

Vlčka nahradí Němcová

Dosavadního předsedu sněmovny Vlčka nahradí v čele této parlamentní komory dosavadní první místopředsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

V rozhovoru pro ČTK připomněla, že během uplynulých čtyř let zastupovala Vlčka v řadě situací. "Na to není potřebná žádná speciální příprava," podotkla. Domnívá se, že je zbytečné, aby sněmovna ještě do voleb volila nového předsedu. "Já za sebe bych doporučovala ODS žádnou novou volbu nepodstupovat," dodala.

Vlček je prvním předsedou sněmovny po roce 1992, který sám rezignoval na svou funkci. Všichni jeho předchůdci: Milan Uhde (ODS), Miloš Zeman (ČSSD), Václav Klaus (dříve ODS) i Lubomír Zaorálek (ČSSD) skončili ve funkci uplynutím volebního období.