Většina z Čechů poprvé slyšela jméno Tomáš Špidlík v říjnu 2003, kdy byl jmenován kardinálem. Podruhé se do centra mediální pozornosti dostal o dva roky později. Těsně před volbou nového papeže pronesl závěrečnou promluvu ke konkláve kardinálů.

Ve světě byl ale boskovický rodák známý už dávno předtím. Organizace American Bibliographical Institute of Raleigh jej ocenila jako nejobdivovanějšího muže roku 1989 a o rok později i jako muže desetiletí.

Jeho knihy, jichž napsal více než stovku, inspirují politiky i vzdělance bez ohledu na vyznání. »Lidé jsou hladoví po duchovnu. A Špidlík duchovní zkušenost dokázal zprostředkovat velice čtivě,« říká kněz Tomáš Halík.

Jezuitou díky Hitlerovi

Na otázku, jak se dostal z rodných moravských Boskovic až do Vatikánu, Špidlík s nadsázkou odpovídal, že za to vděčí Adolfu Hitlerovi. Původně totiž studoval latinu a českou literaturu. Na podzim roku 1939 ale Němci univerzity zavřeli.

»Chvilku jsem pracoval v továrnách, ale pak jsem si řekl, že zkusím studovat jinde. Tak jsem se dostal do jezuitského noviciátu v Benešově u Prahy,« vyprávěl Špidlík. Když i ten později obsadili nacisté, přesunul se k jezuitům na Velehrad. Po dvou letech se stal natrvalo jedním z nich.

Po válce ještě studoval teologii v Nizozemí a v Itálii. V roce 1951, kdy studia ukončil, se domů vrátit nesměl. Začal pracovat ve Vatikánském rozhlase a dále studoval na Papežském orientálním ústavu. Právě tam se stal jedním z největších znalců křesťanského východu.

Minulý týden devadesátiletý Špidlík v Římě zemřel.

Dvě možnosti Evropy

Svůj ústřední názor Špidlík shrnul v motto Dýchat oběma plícemi. Západní racionalitu má doplňovat východní »myšlení srdce«.Teprve na takové symbióze je možné stavět evropskou identitu. Ostatně Evropa, jak říkal, má jen dvě možnosti. Pokud si neuvědomí, jaký poklad v sobě skrývá, zůstane rozdělena mezi dalekým Východem a dalekým Západem. V opačném případě se může stát jeho mostem.

Sám Tomáš Špidlík byl jakýmsi mostem. »Lidé se s ním cítili dobře. Nikdy nedával najevo svou intelektuální převahu, nikoho neposuzoval. Při každém setkání naopak i prostřednictvím humoru lidem dodával chuť do života,« uzavírá jeho kolega z Vatikánského rozhlasu Jan Regner.

Pavla Kreuzigerová

Tomáš Špidlík (zemř. v 90)
- Narodil se roku 1919 v Boskovicích.
- Roku 1938 začal studovat na Filozofické fakultě v Brně.
- Roku 1942 se stal jezuitou.
- Po válce studoval v zahraničí a pracoval ve Vatikánském rozhlasu.
- Vyučoval na světových univerzitách, roku 1961 byl jmenován profesorem.
- Papež Jan Pavel II. ho roku 2003 jmenoval kardinálem.
- 16. dubna 2010 zemřel v Římě.

Související