Ruské úřady vyšetřují teroristické útoky, ke kterým došlo v ranní dopravní špičce v rušných stanicích Lubjanka a Park Kultury na sokolnické lince, vůbec nejstarší v moskevském metru.

V 7:56 moskevského času vybuchl při příjezdu k nástupišti druhý vůz soupravy v přestupní stanici Lubjanka, nad kterou se nachází sídlo ruské Federální bezpečnostní služby (FSB, kontrarozvědky) a která leží v samotném centru metropole. V 8:36 došlo k explozi ve stanici Park kultury, která se nachází na přestupu s velmi frekventovanou Kolcevoj linkou.

"První informace od FSB uvádějí, že za útoky stály dvě sebevražedné atentátnice," uvedl starosta Moskvy Jurij Lužkov. Ten také původně oznámil, že síla každého výbuchu odpovídá asi 300-400 gramům trinitrotoluenu.

Vyšetřovací výbor při prokuratuře (SKP) ale později informoval, že síla exploze na Parku kultury odpovídala až 1,5kg TNT. Podle SKP zde sebevražedná atentátnice, jejíž ostatky už vyšetřovatelé našli, odpálila plastickou trhavinu. 

Server CNN uvedl, že k útokům se už přihlásila skupina čečenských povstalců. FSB sice tuto informaci nepotvrdila, uvedla však, že pracuje s vyšetřovací verzí, že útočníci pocházeli ze Severního Kavkazu.

Akt už odsoudili představitelé EU, NATO a řada sousedů Ruska. Kondolenční dopis zaslal svému protějšku Vladimíru Putinovi také český premiér Jan Fischer. Vláda České republiky, její občané a já osobně zásadně odsuzujeme jakýkoliv projev násilí a terorismu jako nepřijatelný a zavrženíhodný," uvedl premiér v krátkém dopise.

V Lubjance explodovala Rudá střela

Podle oficiálních údajů při výbuších zemřelo 35 lidí, přes 60 bylo zraněno. Tyto údaje přitom ještě zřejmě nejsou konečné, úřady je několikrát za hodinu zpřesňují.

Více obětí si vyžádal útok na Lubjance, kde zemřelo 23 lidí a 39 vyvázlo se zraněním. K explozi navíc došlo ve speciální tématické soupravě Rudá střela, která má připomínat slavný vlakový spoj mezi Moskvou a Petrohradem. V Parku Kultury útočníce zabily 12 lidí a 23 zranily.

"Ještě se třesu. Sjela jsem po ekalátorech do stanice a personál metra začal zrovna lidi evakuovat, takže už asi věděli o explozi na Lubjance," popisuje kritické momenty ve stanici Park Kultury reportérka stanice Russia Today Julija Šapovalová. "Ohromný dav lidí se tedy začal pohybovat směrem pryč od červené, sokolnické linky. Šlo to ale velmi, velmi pomalu. Eskalátory směrem nahoru navíc nefungovaly. A jakmile jsem se dostala nahoru, uslyšela jsem výbuch," vykládá novinářka.

Její spolupracovník Peter Olivier se zhruba pět minut po explozi dostal ke stanici Lubjanka, scénu popsal jako „velmi krvavou záležitost“. „Na tvářích lidí, kteří byli evakuováni ze stanice, se zračil šok a úděs,“ řekl zpravodaj. „Nedá se to srovnat s tím, co se stalo v New Yorku v září 2001, ale i tady jsou teď všude na ulicích vyděšení lidé.“

Zraněné odvážely do nemocnic helikoptéry. „Bylo velmi nezvyklé slyšet v tuto denní dobu nad Moskvou tolik vrtulníků. U stanice bylo nespočet sanitek a také policejních a vojenských aut,“ uvedl Peter Olivier.

Taxikáři se snaží vydělat vyššími cenami 

Český zmocněnec v Rusku Hynek Pejcha na ČT24 uvedl, že zatím nemá zprávy o tom, že by mezi mrtvými nebo zraněnými byli čeští občané.

Dále popsal, že centrum Ruska je paralyzováno, okolí obou zasažených stanic je uzavřeno, tvoří se velké kolony aut. Podle agentury RIA Novosti se na neštěstí snaží přivydělat část moskevských taxikářů, kteří zvedli sazby. Jde o první podobný útok na moskevské metro od února 2004, kdy si teroristický atentát mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja vyžádal čtyři desítky mrtvých a stovku zraněných.

Ruské úřady mezitím zpřísnily bezpečnostní opatření na strategických místech, mimo jiné v petrohradském metru, na nádražích a na letištích.
Související