Nová rusko-americká odzbrojovací smlouva bude podepsána na začátku dubna v Praze. S odvoláním na diplomatické zdroje blízké jednání to v sobotu napsal ruský list Kommersant.

"Vybrali si Prahu, a nikoli Kyjev jako místo podpisu," tvrdí ruský list. Podle zdrojů, na něž se odvolává, "Američané se vyslovili proti Kyjevu, jehož kandidaturu navrhl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč".

Spojené státy prý zatím přesně nevědí, s jakou novou vládou na Ukrajině budou mít co do činění a nechtějí prý nějaké rychlé sbližování s Kyjevem.

Podpis dohody v Praze je jistý "téměř na sto procent", tvrdí i list Moskovskij komsomolec s odvoláním na zdroj z ruské delegace. Podle něj by se Medveděv měl do české metropole vydat hned po návštěvě Slovenska naplánované na 6. a 7. dubna.

Podle jiných médií jsou ale kromě Prahy a Kyjeva ve hře i další místa, smlouva by mohla být podepsána například právě i během Medveděvovy cesty na Slovensko.

Podpis v Evropě

Hlavní problémy okolo nové odzbrojovací smlouvy jsou vyřešeny a hotova by měla být v nejbližší době, uvedli v pátek večer v Moskvě šéfové ruské a americké diplomacie Sergej Lavrov a Hillary Clintonová po jednání u prezidenta Dmitrije Medveděva.

To, že smlouva by mohla být podepsána v Praze, naznačují i slova Jurije Ušakova, poradce premiéra Vladimira Putina. "Smlouva by mohla být podepsána v Evropě, nikoli ve Washingtonu," řekl podle agentury RIA Novosti Ušakov.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda ale v sobotu ČTK řekl, že Černínský palác zatím nikdo o pořádání takové schůzky oficiálně nepožádal. Neví ani o tom, že by podobnou žádost obdržela jiná česká instituce jako například Hrad.

Už jen "technické otázky"

"Jsme velice blízko nové dohodě," řekla v pátek americká ministryně. "Vyjednávači dokázali vyřešit hlavní problémy, zbývají jen technické otázky. Doufám, že v nejbližší době vyřešíme i ty," dodala.

Předpokládá se, že smlouva by měla být hotova před washingtonskou konferencí o jaderné bezpečnosti, začínající 12. dubna. Na obě velmoci připadá 95 procent světového jaderného arzenálu.

Nový dokument má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100. Rozhovory původně měly být do prosince uzavřeny, ale termín se opakovaně posouval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu.