Hlavní problémy okolo nové odzbrojovací dohody jsou vyřešeny a hotova by měla být v nejbližší době. V Moskvě to uvedli šéfové ruské a americké diplomacie Sergej Lavrov a Hillary Clintonová po jednání u prezidenta Dmitrije Medveděva.

"Jsme velice blízko nové dohodě," řekla ministryně. "Vyjednávači dokázali vyřešit hlavní problémy, zbývají jen technické otázky. Doufám, že v nejbližší době vyřešíme i ty," dodala.

Nová smlouva má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100.

Rozhovory původně měly být do prosince uzavřeny, ale termín se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu. Kdy a kde by smlouva mohla být podepsána, zůstává nejasné.

Média předpokládají, že prezidenti smlouvu podepíší ještě před washingtonskou konferencí o jaderné bezpečnosti, začínající 12. dubna. Objevily se už spekulace, že smlouva by mohla být podepsána během Medveděvovy cesty na Slovensko, v Praze či Kyjevu, ale ve hře je údajně více míst.

Slovenská média v pátek spekulují o tom, jestli do slovenské metropole zavítá hlava USA Barack Obama, aby se tu setkal s Medveděvem a přidal svůj podpis pod odzbrojovací dohodu.

"Informace deníku Vedomosti, podle něhož se v Bratislavě má setkat Barack Obama s Dmitrijem Medveděvem, aby podepsali novou smlouvu, jsou chybné," cituje server Sme.sk mluvčího slovenského prezidenta.

Související