Ovi má konkurovat podobnému obchodu od americké firmy Apple pro telefony iPhone. Ten zatím nabízí výrazně větší množství aplikací. "Ovi má v současnosti více než 7500 uváděných aplikací, ale my udáváme jen počet těch, které jdou stáhnout s českou SIM kartou," uvedl šéf české Nokie Petr Kasa.

Za aplikace mohou zákazníci platit v korunách platební kartou a brzy také prostřednictvím prémiových SMS.

Mezi českými zákazníky jsou nejpopulárnějšími programy stahovanými zdarma komunitní aplikace a v placené sekci hry. Jedničkou je aplikace na kontrolu tělesného pachu Smell Scanner, hra Ski Jump 2010, meteorologická aplikace Weather Touch, Baterry Extender umožňující prodloužení výdrže baterie a hra Ovi Maps Racing.

Celosvětově stáhnou zákazníci denně z Ovi asi 1,5 milionu aplikací. Počet stažení se měsíčně zdvojnásobuje. Aplikace dodávají vývojáři z 80 zemí.

V Česku je v současnosti 13 registrovaných vývojářů, z nich už pět pro Ovi nějakou aplikaci dodalo. Patří mezi ně například Seznam.cz nebo CMI Technologies. Vývojářům patří kolem 70 procent výnosu z prodeje aplikace.

Podle analytické firmy Gartner se letos zvýší počet stažených mobilních aplikací o 80 procent na 4,5 miliardy a výnosy vzrostou o dvě třetiny na 6,8 miliardy dolarů (zhruba 125,7 miliardy Kč). V roce 2013 by měly mobilní aplikace vynést 29,5 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru