O účasti politických stran v řízení republikových a oblastních parlamentů a orgánů místní správy se v neděli rozhodovalo v 76 administrativních celcích Ruska. Voleb se podle odhadů zúčastnila třetina oprávněných voličů.

V Chabarovském kraji na východě země například pro Jednotné Rusko hlasovalo podle neúplných výsledků 48,5 procenta voličů, na Altaji 42,2 procenta a ve Sverdlovské oblasti 40,1 procenta.

Ruská média považují volby za důležitý test pro Jednotné Rusko v době, kdy země pociťuje následky hospodářské krize a rostoucí nezaměstnanosti. V předvolebním období opozice uspořádala několik neobvykle početných demonstrací, jejichž účastníci volali nejen po snižování životních nákladů a odstranění administrativní svévole, ale i po demisi vedoucích politiků včetně premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva.

Přestože podle oficiálních zdrojů se volby konaly bez větších incidentů, neformální týmy pozorovatelů během dne publikovaly zprávy o stížnostech voličů. Podle hlavní ruské nezávislé pozorovatelské organizace Golos byli například dělníci ve městě Jekatěrinburg nuceni svými nadřízenými hlasovat pro vládní stranu.

Moskevský rozhlas oznámil, že bylo zaznamenáno několik případů nezákonné agitace a prodeje falešných hlasovacích lístků. V Rjazani bylo zadrženo 15 aktivistů Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR) za pokus o podplácení voličů. Agitátoři LDPR rozdávali u volebních místností salám a vodku. Několik volebních okrsků na severu Kavkazu bylo uzavřeno po hrozbách pumovým útokem.

Překvapivě emotivní hodnocení voleb dnes v Moskvě nabídl novinářům poslanec vládního Jednotného Ruska Vjačeslav Timčenko. V prohlášení volby označil za "špinavé" a uvedl, že v jejich průběhu došlo k "šokujícímu počtu podvodů". Opoziční strany, zejména komunisté, Liberálnědemokratická strana a Spravedlivé Rusko, se podle něj dopustily nakupování hlasů.
Související