Obyvatelé Islandu dnes v referendu rozhodují, zda má jejich země vyplatit vládám Nizozemska a Velké Británie náhradu za znehodnocené vklady.

Jde o peníze, které si Britové a Nizozemci uložili v islandské bance Icesave, ale kvůli krachu banky o ně přišli. Island má zaplatit asi pět miliard dolarů (zhruba 95 miliard korun), očekává se ale, že občané požadavek rezolutně odmítnou.

Na náhradu čeká Británie a Nizozemsko

Vlády Británie a Nizozemska už svým občanům peníze dávno vyplatily a po Islandu teď chtějí náhradu. Odmítavé stanovisko v dnešním referendu patrně zkomplikuje zahraniční pomoc Islandu, který se stále vzpamatovává z dopadů finanční a hospodářské krize. Lze čekat, že se zpomalí i celkové zotavení islandské ekonomiky.

Islanďanům se nelíbí podmínky, za kterých mají náhrady vyplácet, což dali už několikrát najevo při nejrůznějších protestech. Británie a Nizozemsko už začaly s Islandem jednat o nových podmínkách a Islanďané jsou si dobře vědomi, že si mohou vyjednat lepší podmínky.

Celková částka, kterou má Reykjavík zaplatit, představuje významnou část hrubého domácího produktu Islandu.

"Je to osiřelý zákon"

Výsledek referenda bude zřejmě jednoznačný, protože současné podmínky, za kterých mají být náhrady vyplaceny, nepodporuje ani jedna politická strana. Nepodpořila je dokonce ani premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová, která je loni pomáhala dojednat. Rychlé rozřešení ságy Icesave je nicméně podle ní "otázkou života a smrti pro islandskou ekonomiku".

"Ten návrh je naprosto osiřelým zákonem, protože za něj nikdo nebojuje," řekla premiérka v pátek novinářům. "Je tedy jasné, že bude odmítnut," dodala.