Export rakouských potravin do Česka loni i přes ekonomickou recesi zůstal na úrovni roku 2008. Celkový rakouský export do Česka přitom klesl meziročně o pětinu a ve strojírenství či automobilovém průmyslu i více než o 30 procent.

Rakouští výrobci loni do Česka vyvezli potraviny za 200 milionů eur, tedy asi 5,2 miliard korun a nápoje za dalších 16 milionů euro. Na potravinářských veletrzích Salima v Brně to řekl obchodní atašé Rakouského velvyslanectví v Praze Christoph Plank.

Z Rakouska se dováží hlavně maso

"Největší vývozy byly realizovány v oblasti masa a masných výrobků, dále ovoce a zeleniny a na třetím místě obilovin a výrobků z nich. V exportu nápojů převažovalo rakouské víno, s velkým odstupem následovalo pivo a sladové výrobky," řekl Plank.

Za největší výhodu pro rakouské firmy považuje geografickou blízkost, díky níž mohou především na jih Moravy a do jižních Čech dodávat i čerstvé potraviny.

Obchodu pomáhá i expanze Sparu

Odbyt rakouských potravin posiluje neustále rostoucí počet obchodů rakouského obchodního řetězce Spar. V Česku má nyní 32 hypermarketů Interspar a čtyři supermarkety Spar.

Mimo oblast potravin působí na tuzemském trhu také rakouský hobby řetězec Baumax, nábytkářský řetězec Kika, drogistický řetězec dm drogerie markt nebo řetězec obchodů s oblečením Hervis.

Na letošní Salimě se ve společné prezentaci v pavilonu C představilo 15 rakouských firem, dalších sedm firem vystavuje v pavilonu A na vinařském veletrhu Vinex. Akce začaly na brněnském výstavišti v úterý a potrvají do pátku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru