Představitelé Británie a Islandu o víkendu obnovili jednání, jehož cílem je dosažení nové dohody o vyplacení náhrady ztracených vkladů u islandských bank v objemu více než pět miliard dolarů (95,15 miliardy Kč). Informují o tom islandská média.

Island chce novou dohodu, aby tak odvrátil referendum o předchozí dohodě, které se má konat 6. března. Očekává se, že občané Islandu dohodu odmítnou, což by poškodilo důvěryhodnost vlády a pozdrželo přístup země k nezbytné ekonomické pomoci.

Islandská média se odvolávají na blíže neurčených zdroj, podle kterého se představitelé Británie a Islandu setkali v sobotu v Londýně a další setkání jsou v plánu ještě tento víkend.

Podle deníku Morgunbladid a islandské televize se Nizozemsko setkání neúčastní, ale mohlo by souhlasit s případnou dohodou uzavřenou s Británii. Nizozemská vláda minulý týden padla a až do červnových voleb zemi povede dočasná vláda.

Finanční krize předloni tvrdě zasáhla islandský bankovní systém a následně celé hospodářství. Krize tak pohltila přes pět miliard dolarů na vkladech britských a nizozemských občanů u islandské internetové banky Icesave.

Obě země požadují splacení celé částky, která celkově představuje asi polovinu celého hrubého domácího produktu země a experti ji přirovnávají k drastickým reparacím vůči Německu po první světové válce.

Prezidentský podpis

Islandský parlament na konci loňského roku po dlouhých jednáních a sporech schválil přijetí dohody o splacení peněz za vklady, které Británie a Nizozemsko svým vkladatelům po krachu banky Landsbanki a její pobočky Icesave v roce 2008 už dávno vyplatily.

Prezident ale výjimečně využil své pravomoci a návrh nepodepsal, protože považuje podmínky vynucené Británií za příliš tvrdé. Jeho krok si vynutil referendum. Průzkumy mínění ale ukazují, že lidé zákon odmítnou, čemuž se chce vláda vyhnout vyjednáním nové dohody.

Island nutně potřebuje dohodu o náhradě zahraničních vkladů, protože je podmínkou pro obnovení finanční pomoci Islandu ze strany Mezinárodního měnového fondu a severských zemí.

Celkem má Island přislíbeno 4,5 miliardy USD, které chce použít na opětovné nastartování ekonomického růstu. Islandská ekonomika loni klesla o 7,7 procenta a další ekonomický propad čeká i letos, napsala agentura Reuters.