Evropská komise dnes navrhla, aby během příštího roku začal platit zákaz mezinárodního obchodu s tuňákem obecným, který žije v Atlantiku. Jeho popularita v Japonsku, kde je využívaný zejména pro přípravu sushi, jej přivedla na pokraj vyhynutí kvůli nadměrnému lovu. Japonci jsou přitom za jednu rybu, která může měřit až dva metry a vážit takřka půl tuny, schopni zaplatit i sto tisíc dolarů, tedy téměř dva miliony korun.

O návrhu komise budou jednat členské státy EU a pokud se dohodnou, budou prosazovat, aby byl zákaz obchodu součástí smlouvy o obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin CITES, o níž by měly jednat země světa koncem března letošního roku v katarském Dauhá.

"Máme odpovědnost vůči budoucím generacím a pokud hrozí, že navždy vyhyne nějaký druh, musíme přijmout rozhodná opatření. Je naší povinností zachovat náš přírodní kapitál," řekl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.
Stav tuňáka obecného za posledních 40 let klesl podle vědců o více než 80 procent na 3,2 milionu kusů. Z velké části za to může i způsob lovu, kdy rybáři tuňáky loví v době, kdy se shlukují ke krmení, což devastuje jejich populaci.

Získat dvě třetiny států

Zákaz mezinárodního obchodu má v EU velkou šanci uspět. Většina ze 27 členských států jej podporuje, proti je podle diplomatických zdrojů již jen Kypr a Malta. Daleko složitější situace ale panuje na mezinárodní scéně. Dá se očekávat velký odpor Japonska, které může na svojí stranu "přetáhnout" i další rybářské země. Pro odsouhlasení zákazu je přitom třeba souhlas dvou třetin ze 175 států světa.

Související