Antimonopolní úřad začal zkoumat situaci na trhu prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Má podezření z narušení hospodářské soutěže. Bude mimo jiné zjišťovat, zda prodejci neporušují nový zákon o významné tržní síle, který reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to uvedl na svém webu. Správní řízení ale zatím s žádnou firmou nezahájil.

"Situace na tomto trhu naznačuje, že může docházet k narušování nebo ohrožování hospodářské soutěže," uvedl úřad. ÚOHS chce nyní zjistit, jaký je stav na trhu a jaké obchodní praktiky firmy na trhu uplatňují. Pokud zjistí, že dochází k porušení zákona, může s hříšníky zahájit správní řízení.

Zákon o významné tržní síle platí teprve od února. Kontrola nad dodržováním zákona připadla ÚOHS. Obchodním řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Zákon ukládá hlavně řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen.

Zákon také stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící zboží či sezonní výrobky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru