Problematické úvěry tíží české banky stále víc. Dosud zveřejněné výsledky dvou ze tří největších domácích finančních ústavů ukazují, že takzvané náklady na riziko stouply loni téměř na dvojnásobek. A nejspíš porostou i letos, i když mnohem pomalejším tempem.

Komerční banka loni odepsala špatné úvěry a vytvořila opravné položky na nesplácené půjčky v celkové výši 5,42 miliardy korun, což je meziročně o 83 procent víc. U ČSOB stouply ztráty ze znehodnocení o 72 procent na 6,5 miliardy. Mohlo být však ještě hůř, experti ještě zpočátku loňského roku kreslili mnohem chmurnější obrázek.

„Objem špatných úvěrů v ekonomice sice stále roste, ale přírůstky jsou stále nižší. Situace se podle našeho odhadu přestane zhrošovat ve druhé polovině roku,“ říká analytik Wood & Co. Peter Vidlička.

Vzestup nesplácených úvěrů potvrzují i čerstvé údaje ČNB ke konci ledna. Podíl nesplácených úvěrů domácností stoupl na čtyři procenta, zatímco před rokem to bylo 2,8 procenta. A kvůli očekávanému růstu nezaměstnanosti zřejmě ještě stoupne.

U firem, kde se tento podíl od ledna 2009 takřka zdvojnásobil na osm procent, by se už ale nemusel výrazně růst. „Podnikové úvěry v průběhu ekonomického cyklu kolísají mnohem více a reagují na dění v ekonomice okamžitě. U domácností to obvykle přijde až se zpožděním,“ vysvětluje Milan Lávička z Atlantiku FT.

Komerční banka dokonce na konci loňského roku zaznamenala u úvěrů pro podniky mírný pokles nákladů na riziko.“V první polovině roku další zlepšení nečekáme, ve druhém pololetí by ale mohlo přijít mírné snižování nákladů na riziko u podniků,“ říká finanční ředitel KB Pavel Čejka.

Celkem je v Česku nesplácených úvěrů - tedy těch, které jsou splaceny déle než 90 dní po splatnosti, za zhruba 85 miliard korun. Letos by se mohl přiblížit až ke 100 miliardám.

 ctete-v-patek-530.gif