Papírové časové kupony na pražskou hromadnou dopravu by mohly být na kartu převedeny zhruba během jednoho roku. Na tiskové konferenci po podepsání dodatků ke smlouvě se společností Haguess to v pátek řekl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Kromě současných ročních kuponů by si tak červenou kartu muselo pořídit i několik set tisíc držitelů čtvrtletních a měsíčních kuponů.

Pražský dopravní podnik už na kartu přesunul v roce 2008 roční kupony, na které jezdí zhruba 150 tisíc lidí. Poté kvůli finančním sporům s městem další přesouvání kuponů zastavil. Cestující, kteří používají čtvrtletní a měsíční, si tak zatím mohou vybrat, zda si koupí papírový kupon, nebo si na opencard nahrají elektronickou verzi kuponu.

I pro ně chce ale Praha zavést kartu povinně. "Můj odhad je, že se bude jednat o horizont jednoho roku," řekl Dvořák.

Karta bude levnější 

Kartu opencard v současné době vlastní asi 400 tisíc lidí. Hlavní město a dopravní podnik v pátek podepsaly s hlavním dodavatelem karty, firmou Haguess, dodatky ke stávajícím smlouvám, podle kterých firma zajistí bez zaplacení licence dalších 260 tisíc karet.

"Jednání byla v posledních třech nebo čtyřech týdnech mimořádně tvrdá," řekl Pavel Bém. Dodatek podle něj má devět bodů. (Jeho plné znění najdete v levém sloupci článku.) Podle primátora Praha díky změně smlouvy ušetří celkem 120 milionů korun.

Praha dosud za jednu kartu v přepočtu zaplatila 2300 korun. Ve chvíli, kdy bude mít opencard 650 tisíc uživatelů, tato cena podle Béma klesne na 1280 korun. Za další vydávání karet bude magistrát společně s dopravním podnikem platit 100 korun za kus. Nyní je vydáno kolem 400 tisíc karet. Bém předpokládá, že dalších 260 tisíc karet bude využito během 12 až 16 měsíců.

Smlouva neprošla ani jednou kontrolou

Smlouva dále mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí strana. Magistrát tak může od 1. července podepsat smlouvu i s jinými poskytovateli služeb. Nyní probíhá vyjednávání se Sazkou. Na jejich terminálech by lidé mohli kartu dobíjet.

Praha chce opencard v budoucnu využít i jako anonymní turistickou kartu, na které by držitelé měli například týdenní jízdenku, vstupy do některých muzeí a podobně. "Do konce roku přibude mým odhadem minimálně deset 12 funkcí," poznamenal Bém.

Změní se i zajištění provozu Pražského centra kartových služeb. Haguess zajistí jeho provoz do 30. června 2010, město poté může vypsat nové výběrové řízení.  

Bém uznal chybu 

Dosavadní smlouvy s firmou Haguess jako nevýhodné kritizovaly všechny tři prověrky, které si magistrát zadal zpracovat. Již v prosinci náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) uvedl, že se s firmou dohodl na změně smluvních podmínek.

"Samozřejmě z toho nemůžeme být nadšeni," řekl k výsledkům jednání v pátek ředitel Haguess Petr Stránský. Dodal, že firma ze svých požadavků nakonec ustoupila kvůli výhledu do budoucnosti.

"Vracením peněz a snižováním původně domluveného rozpočtu pražský magistrát i firma Haguess fakticky přiznávají, že projekt Opencard je gigantickou ukázkou neschopnosti na straně jedné a tunelování veřejných prostředků na straně druhé. Pokud lze snižovat náklady na jednu kartu, znamená to, že původní zakázka byla naprosto vadná," napsala ČTK bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová (zvolena za SNK ED, nyní Věci veřejné), která ze své funkce odešla v prosinci.

Bém přiznal, že v projektu vše v pořádku nebylo. "Město udělalo v roce 2006 chybu," řekl. Kvůli tomu podle něj projekt ztratil rok času i hodnověrnost, vedení Prahy zaplatilo také politickou cenu. "Ta mě bolí ze všeho nejvíc," dodal. 

Firma Haguess je také kritizována kvůli neprůhledné vlastnické struktuře, její akcie jsou psány na majitele, vlastníci se proto mohou nekontrolovatelně měnit. Podle primátora Pavla Béma (ODS) vedení společnosti slíbilo, že na své středeční valné hromadě změní akcie na jméno.

Opencard dosud hlavní město stála podle jednoho z auditů 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Ještě v roce 2008 přitom vedení magistrátu uvádělo, že se náklady do konce roku 2009 vrátí. Kontroloři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu.

Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková v prosinci podala kvůli kartě trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezírá ho ze spáchání sedmi trestných činů. Případem se již policie zabývá.

Kvůli chybám v projektu v prosinci odstoupil vedoucí odboru informatiky Václav Kraus, informatiku zároveň od náměstka Rudolfa Blažka (ODS) převzal dosavadní radní pro kulturu Milan Richter (ODS).