V loňském roce zadluženost českých podniků u bank klesla, dluhy domácností se naopak zvýšily. Podle údajů ze systému ARAD České národní banky se snížil objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům za loňský rok o 8,1 procenta na 636 miliard Kč, úvěry domácnostem naopak vzrostly o 10,4 procenta na 939,6 miliardy Kč.

Snížení zadluženosti českých podniků ovlivnila ekonomická krize. "V případě podniků klesl celkový stav poskytnutých úvěrů v minulém roce zejména v souvislosti s poklesem poptávky po provozních a investičních úvěrech v důsledku poklesu ekonomické aktivity podniků," řekl náměstek ředitelky odboru ekonomického výzkumu a finanční stability ČNB Jan Frait.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka upozornil, že podnikové úvěry v průběhu ekonomického cyklu kolísají mnohem více a reagují na vývoj hospodářství dříve než půjčky domácností. "Podnikům od začátku krize velmi rychle ubylo zakázek a mnohé se dostaly do takové finanční situace, že nebyly schopny získat od bank nejen investiční, ale i provozní úvěry. Proto vidíme pokles zadlužení u podniků již od přelomu let 2008 a 2009," uvedl.

Větší citlivost firemních úvěrů na vývoj ekonomiky potvrzuje také analytik Komerční banky Jiří Škop. "Firmy začaly výrazně omezovat svoje zásoby, z jejich pohledu tedy klesla poptávka po krátkodobých úvěrech. Na druhou stranu banky se staly více ostražité, jelikož české firmy jsou velmi často exportně zaměřené a dalo se předpokládat, že krize v zahraničí se nejvíce přenese právě na ně. Tento vývoj samozřejmě podporoval i pokles produkce, objednávek, ziskovosti a předpokládaný růst bankrotů, a to nejen u proexportně zaměřených podniků," zmínil Škop.

Krize u domácností narůstá postupně

Úvěry domácnostem mají na rozdíl od firemních půjček často velmi dlouhou dobu splatnosti a jejich objem tolik nekolísá. Loňské zvyšování úvěrů domácnostem je podle mluvčího Raiffeisenbank Tomáše Kofroně zřejmě především prodloužením rychlého růstu v předchozích letech, a to hlavně u hypoték. "Ty jsou splatné až za několik desítek let, proto zůstávají v bilancích bank (na rozdíl od krátkodobých provozních úvěrů pro firmy), a k tomu přibyly nově poskytnuté úvěry. Zatímco objem nových úvěrů nerostl, celkové portfolio se dále zvyšovalo," vysvětlil.

U domácností se krize projevuje postupně, míra nezaměstnanosti teprve vrcholí, zatímco podniky to nejhorší zřejmě zažily už v loňském prvním čtvrtletí, míní Škop. "Růst u poskytnutých spotřebitelských úvěrů během loňského roku postupně klesal, v dalších čtvrtletích by měl tento trend pokračovat, když rostoucí nezaměstnanost a zhoršená kvalita úvěrového portfolia povede banky k větší ostražitosti," uvedl.

Přes očekávaný nárůst nezaměstnanosti by se však mělo celkové zadlužení českých domácností podle odborníků dále zvyšovat. "Předpokládáme, že úvěry domácnostem porostou i v letošním roce, i když velmi pomalým tempem," předpověděl Frait.

Také objem podnikových úvěrů by měl letos podle Škopa mírně vzrůst, důvodem bude zejména nízká srovnávací základna loňského roku. Výraznějšímu zvyšování ovšem bude bránit očekávaný nárůst bankrotů a nízká ziskovost, což povede banky k opatrnosti, odhadl. "U investičních úvěrů lze očekávat i nízkou poptávku ze strany podniků, jelikož vysoké volné kapacity nenutí firmy investovat," doplnil analytik.

Podle Fraita ovšem nelze vyloučit, že úvěry podnikům budou v letošním roce dále klesat. "Pokud v souvislosti s poklesem výroby podniky sníží poptávku po nových krátkodobých úvěrech, objem celkových úvěrů může klesat. Další vývoj bude záviset na oživení ekonomiky," uzavřel Frait.