Lídr Strany regionů Viktor Janukovyč se chce ihned po vstupu do prezidentského úřadu zaměřit na problematiku systému přepravy plynu (GTS) na Ukrajině. Noviny Kommersant uvedly, že se rozhodl vytvořit konsorcium a rozdělit GTS rovnoměrně mezi Gazprom, ukrajinský Naftogaz a evropské spotřebitele.

Janukovyč se už dříve vyjádřil k tomu, že je potřeba vytvořit konsorcium, kterého by se zúčastnilo také Rusko. Vloni se rusko-ukrajinské spory dotkly i Evropy, kam přestal na začátku loňského roku proudit plyn.

Vytvořené konsorcium by podle Janukovyče umožnilo Rusku ustoupit od výstavby plynovodu Nord Stream a South Stream. Rusko-německé konsorcium Nord Stream AG hodlá totiž prostřednictvím plynovodu přepravovat ruský plyn přes Baltské moře do Německa.

Plynovod Nord Stream má obcházet Ukrajinu, která měla s Ruskem opakovaně spory ohledně plateb za dodávky plynu. South Stream má vést přes Černé moře a Balkán.

South Stream je přímým konkurentem unijního projektu Nabucco, který podporují i státy jako Slovinsko nebo Maďarsko, které vyjádřily podporu i ruskému projektu.

Letitý problém

Na letitý rusko-ukrajinský spor o tranzit plynu se EU dívá s velkým znepokojením od roku 2006, kdy plyn přestal proudit na Západ poprvé. Odborníci s napjetím očekávali výsledky ukrajinských prezidentských voleb. Nakonec z nich vzešel právě Janukovyč.

"Řada lidí, kteří na Ukrajině mají politické funkce, z tranzitu plynu profituje. A ti, kteří se dostanou po volbách k moci, budou chtít také profitovat," uvedl již dříve český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Rusko a zejména premiér Putin každý měsíc, když se blíží datum ukrajinské splátky za plyn, varují před nespolehlivostí Ukrajinců a před možností přerušení dodávek plynu. "Putina a jeho varování, které přichází každý měsíc, je třeba brát vážně," říká Bartuška.