Dokument

V Praze asi neexistuje politik, který by měl horší pověst než starosta Prahy 5 Milan Jančík. Když loni v únoru městský soud rozhodl, že se nebude vměšovat do vnitrostranických záležitostí, které připomínaly nábor černých duší, Hospodářské noviny byly u toho.
 
Nynější místopředseda ODS se pak žalobou ohradil proti článku, který HN otiskly. Nelíbilo se mu, že napsaly, že získal politický vliv s pomocí černých duší, že v minulosti srazil autem strážníka a ujel a že připravil město o několik milionů korun.
 
Soud mu vyhověl v tom, že není pravdou, že by připravil radnici Prahy 5 o peníze. HN za to Milanu Jančíkovi otiskly omluvu. Ve zbylých dvou případech se ale soud postavil za novináře.

Mirek Topolánek a Pavel Bém poslední dobou táhnou opět za jeden provaz. Ovšem při jejich usmiřování před dvěma týdny se za kulisami děly zajímavé věci.

Než si předseda ODS vyříkal s primátorem Prahy, kdo to myslí upřímněji s volbami a jak se mají rádi, dostal od expremiéra co proto Milan Jančík.

"Podle průzkumů, co máme k dispozici, jsi nás připravil o čtyři procenta," zlobil se Topolánek na neoblíbeného starostu Prahy 5. Ten loni v listopadu pronikl - s nemalou pomocí Béma - do vedení ODS v hlavním městě a strana nyní vymýšlí, jak se jej zbavit a udělat před volbami gesto, že se snaží s oslabenou pražskou buňkou něco dělat.

Pražští občanští demokraté se sebou totiž potřebují něco dělat, neboť jejich předvolební preference jsou na historickém minimu: podle interního výzkumu, o němž psal server Aktuálně.cz, by jim hlas dalo jen 24 procenta Pražanů, což by byl poloviční výsledek oproti roku 2006. Na popularitě jim ubraly skandály spjaté s předraženým projektem Opencard či spekulace o švýcarském vyšetřování mocného primátorova přítele Romana Janouška.

Když se pak v předsednictvu pražské ODS objevil Jančík, jenž v minulosti čelil podezřením z nabírání černých duší nebo podivného hospodaření na radnici, přibyly další potíže.

Koule na noze

V Praze teď vznikl ambiciózní, ale v podstatě prostý plán jak se Jančíka zbavit. Kvůli kandidátkám do Senátu totiž musí v nejbližší době proběhnout regionální sněm. Podle informací HN jej Pavel Bém, šéf ODS v Praze, svolá na konec března. Těsně předtím navrhnou některé oblastní organizace, hovoří se o občanských demokratech z Prahy 13 (starostou tam je první místopředseda ODS David Vodrážka) nebo z Prahy 4, aby se na sněmu hlasovalo i o odvolání Jančíka z postu místopředsedy.

"Pokud se takový návrh objeví, bude se o něm demokraticky hlasovat," říká stroze první místopředseda pražské ODS Pavel Klega.

Mnohem výřečnější je ovšem člověk blízký vedení pražské ODS, který patří spíše mezi stoupence primátora Béma, pro něhož byl dosud Jančík užitečným spojencem. "Dva měsíce před volbami a s preferencemi jaké máme, si těžko někdo dovolí tam Jančíka nechat." Jako všichni ostatní ale nechce proti Jančíkovi mluvit veřejně, pod vlastním jménem.

Útok se soustředí na slabé místo Pavla Béma, hlavního Jančíkova spojence, a tím je jeho mediální obraz. Primátor a faktický lídr sněmovní kandidátky ODS v Praze si těžko může dovolit další veřejný tlak. Pokud totiž stále pomýšlí na kariéru ve vedení strany, musí nutně udělat dobrý výsledek. A proto je Jančík, ať jsou jejich vztahy sebelepší, koulí na noze.

"Že se musíme zbavit Jančíka, je jasné. To se dalo tušit už na podzim," řekl HN před nedávnem jeden z těch, kteří se v listopadu podíleli na Bémově znovuzvolení do čela pražské ODS. A to je další důvod optimismu těch, kteří se starosty Prahy 5 chtějí zbavit: že se na jejich stranu kloní ti, kteří dosud stáli za primátorem. To se týká například vlivného podnikatele Tomáše Hrdličky.

Zcela vyloučená není ani varianta, že Bém ještě Jančíka přemluví, aby rezignoval sám. Ohlásil by, že sice nic neudělal, ale že mu záleží na úspěchu ODS. Primátor však na téma Jančík nechce vůbec mluvit: "Jsou volby, to se obvykle dává přednost kampani," napsal Bém v SMS zprávě a na další už nereagoval.

A sám Jančík? Ten spoléhá na to, že podpora vydrží na stejné úrovni jako loni, kdy dostal na sněmu nejvíc hlasů ze všech místopředsedů.

Musí zmizet odevšad

Samozřejmě, že pohnutky antijančíkovského tábora nejsou zcela idealistické. Jejich aktuální obavy zní: na podzim nás čekají komunální volby a po téměř dvacetileté nadvládě vyrůstá nepříjemná konkurence, hlavně TOP 09 nebo Věci veřejné, které nově posílila jedna z nejznámějších pražských opozičních tváří Markéta Reedová.

A stejně jako v případě Béma i zde platí, že Jančík je zbytečnou přítěží."Zařídit, aby se Jančík neobjevil na kandidátce do pražského zastupitelstva, to půjde, rada se na tom shodne. Důležité ale je, aby jeho kolegové z Prahy 5 pochopili, že by neměl být ani na kandidátce do tamního zastupitelstva," přibližuje (anonymně) další fázi protijančíkovské vzpoury jeden z jejích konstruktérů. A když to nepochopí? Pak by se vrátily do hry letité spory o to, zda si Jančík udržuje na Smíchově vliv díky náborům černých duší.

Předehrou toho, jak jednotná je pražská ODS v potřebě efektivně řešit spory, bude výběr nového magistrátního radního pro životní prostředí. Znám by měl být v únoru.

Když se podaří vyřešit Jančík, zbude na občanské demokraty jen maličkost: dohodnout se, jestli má primátorem zůstat Bém. To už by ale žádalo moc spolupráce, a tak je pravděpodobnější, že se o místo popere hned několik kohoutů. Ostatně kvůli tomu ODS nejspíš rozdělí Prahu na sedm volebních obvodů.

Největší aféry Milana Jančíka:

1. Černé duše na Praze 5

Podezření, že k posilování svého vlivu využívá Milan Jančík černých duší, bylo několik. V roce 2007 kvůli tomu dokonce jeho kritici podali žalobu na ODS, která podle nich problém neřešila. Soud jim dal v první instanci za pravdu, odvolací soud pak verdikt zrušil. Neřekl ale, že by vše bylo v pořádku. Pouze konstatoval, že se jedná o vnitřní problémy politické strany a že do toho stát nemá co mluvit. Případ momentálně leží u Nejvyššího soudu.

2. Rychlý prodej majetku městské části Praha 5

Týden před volbami v roce 2006 rozhodla Praha 5 o prodeji lukrativního majetku. Šlo o pozemky na Barrandově, kde začal růst aquapark a hotel. Rychloprodej se pak měl konat ještě jednou, a to den před volbami. Zastupitelé se chystali prodat pozemky blízko centra Zlatý Anděl a v bývalé kolonii Buďánka. Sám starosta ale zasedání zastupitelstva zrušil. Jančíkův opatrovník Pavel Bém se posléze v ČT přiznal, že to bylo na jeho přímluvu.

3. Socha ukrajinského velikána Tarase Ševčenka

Loni na podzim dostala Praha 5 pokutu za stavbu sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Pokuta padla proto, že radnice ignorovala památkáře i archeology. Příběh je příznačný Jančíkovým způsobem vedení Prahy 5. Díky tomu, že se radnice odporem památkářů nezabývala, se povedlo sochu vztyčit včas při návštěvě ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

4. Čtvrt miliardy v úschově kvůli pozemkům

V roce 2003 vzal starosta Jančík z městské pokladny téměř čtvrt miliardy korun a předal je do advokátní úschovy, převod peněz ale neschválilo zastupitelstvo, pouze jej vzalo na vědomí. Peníze chtěl použít na nákup pozemků u smíchovského nádraží. Majitel pozemku, České dráhy, ale pozemky neprodával. Jančík tvrdí, že mu podnik poslal dopis a plochy nabízel. Dopis ale nikdy neukázal. Případ vyšetřovala i policie, k soudu nedošel.

5. Prodej polikliniky a domu firmě Denika Real

Společnost Denika Real 2000 koupila bývalou polikliniku od městské části Praha 5 za 45 milionů korun. Budova byla přitom oceněna na zhruba 60 milionů korun. Společnost Denika získala od Prahy 5 i další majetek, a to dům v Zubatého ulici. Nájemníci domu nabídli zhruba 30 milionů korun, Denika je přeplatila jen o sto tisíc a uspěla. Podle starosty Jančíka nájemníci dostatečně neprokázali, že mají na koupi domu dost peněz.

6. Najetí do strážníka v roce 2002

Při povodních v roce 2002 jel Milan Jančík v černém audi na zasedání na magistrátu. Spolujezdkyni mu dělala nynější europoslankyně Andrea Češková. Chtěli přejet tehdy uzavřený Mánesův most. Strážník ale rozsvítil baterku a řidiči ukazoval, ať odbočí. Starosta neuposlechl, na strážníka najel a lehce ho poranil, což dokládají lékařské záznamy. Strážník posléze svou výpověď změnil ve prospěch starosty.

7. Studium na plzeňské právnické fakultě

Milan Jančík získal titul na plzeňské fakultě, kterou zmítala kauza rozdávání diplomů vlivným lidem. Magisterský titul získal za čtyři roky místo pěti, titul JUDr. za půl roku, navíc u bývalých proděkanů Kindla a Tomažiče, hlavních aktérů aféry. Jančík má známky napsané v elektro-nickém systému školy, některé ale chybí v oficiálních listinách. Nesrovnalosti vysvětluje tím, že zkoušky absolvoval u zemřelé profesorky Bartošíkové.

8. Pronájem usedlosti Hřebenka soukromé škole

V roce 2007 Praha 5 výhodně pronajala prostory v usedlosti Hřebenka soukromé vysoké škole Karla Engliše, v jejíž akademické radě pár měsíců předtím Jančík figuroval. Radnice škole vyměřila za 530 čtverečních metrů nájem 167 tisíc korun ročně. Její mluvčí se bránil tím, že i ostatní školy mají podobné nájemné, usedlost je ale na exkluzivním místě a komerční nájemné v podobných objektech bývá několikanásobně vyšší.