Tuzemské banky se chystají víc otevřít podnikatelům, kteří žádají o úvěr.

Důvodem jsou nižší úrokové příjmy z půjček, o které banky přišly kvůli loňskému propadu firemních úvěrů, jednodušší přístup bank k likviditě a také větší zkušenost bankéřů odhadnout, které firmě peníze půjčit, aby se jí vrátily.

Někteří bankéři dokonce tvrdí, že právě úvěry firmám se stanou hlavním kolbištěm, na kterém se banky budou přetahovat o klienty.

"Letos vypukne bitva o úvěry firmám. S půjčkami lidem budou banky opatrnější kvůli očekávanému zvyšování nezaměstnanosti, která bude kulminovat až ve 3. čtvrtletí. Budeme proto mnohem víc hledat, kterou firmu úvěrovat," říká Lubor Žalman šéf Raiffeisenbank. Na levnější úvěry ale musí podnikatelé zapomenout. "Současné rizikové marže nesnížíme. Úvěry budou zdražovat tak, jak se bude zvyšovat sazba ČNB," vysvětlil Žalman.

Letošní větší vstřícnost bank k podnikatelům souvisí i s postupným zotavováním ekonomiky. Podle tradičně konzervativního odhadu ministerstva financí má HDP růst o 1,3 procenta, nejoptimističtější odhady jsou nad 2 procenty. Bankéři naznačují, že ve světle konce krize se budou snažit podržet víc firem, než se "otřepou".

"Firmy jsou na tom nyní trochu líp. Doufáme, že se poptávka v zahraničí dál zlepší a tím pádem i zakázkové krytí. Už o tom máme náznaky od mezinárodních společností, které v Česku investují," tvrdí Jiří Kunert, šéf UniCredit Bank. Podobného názoru je i člen představenstva České spořitelny Pavel Kysilka: "Čeká nás ještě pár bolestivých měsíců, ale vidíme, že to nejhorší ve firemním sektoru je za námi."

Bankéři však unisono odmítají stížnosti politiků, že dávají málo úvěrů firmám. "Půjčování v Česku nezamrzlo. Je přísnější, složitější, zabere víc času a samozřejmě se snížilo. Ale ve srovnání s propadem výroby, zakázek a exportu je to málo. Přece nelze půjčovat firmám, kde cítíme zvýšené riziko," tvrdí Jiří Kunert, šéf UniCredit Bank. Zatímco tyto klíčové ukazatele vloni propadly o šestinu až pětinu, nové úvěry podniků ve srovnání s rokem 2008 klesly zhruba o osm procent.

"Nejen za nás, ale podle toho, co slyším od kolegů z jiných bank, máme všichni zájem úvěrovat. Vždyť nás to živí. Možná, že můžeme ještě víc zvýšit úsilí věnovat se každému požadavku na úvěr, ale to je tak asi všechno," řekl Kysilka s tím, že na zásadní změnu úvěrové politiky bank ještě nedozrála doba. "Situace v podnicích se teprve blíží k otočce," dodal Kysilka.

Čekat, že dostanou úvěr, ale zatím můžou jen firmy, které mají zakázky a nejsou podkapitalizované. "Měřítko hodnocení rizik u bank je až pětkrát větší než dříve. Snížení na půlku by ale oživilo ekonomiku," myslí si Stanislav Gorčica z firmy LUMEN International. "Zdravá firma úvěr získá. Risk manažeři bank ale postupují obezřetněji, což může mít dopad na mírně podkapitalizované firmy," říká Vlastimil Bříza z firmy KOH-I-NOOR Hardtmuth.


Půjčují banky firmám dostatečně?

Nově poskytnuté bankovní úvěry firmám

(v milionech korun)


Za kolik banky půjčují firmám

(úrokové sazby v procentech)