Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft a v současné době nejbohatší člověk planety Bill Gates předpokládá, že americká ekonomika se může z nynější krize zotavovat i řadu let. Podle Gatese je nutné počítat i se zvyšováním daní, pokud si mají Spojené státy dát veřejné finance do pořádku a zbavit se vysokého rozpočtového deficitu.

Gates v pořadu Good Morning America v televizi ABC zároveň varoval před přílišnou angažovaností vlády. Administrativa prezidenta Baracka Obamy nemá podle Gatese tolik intervenovat, ale spíše se zaměřit na dlouhodobé cíle, jako je vzdělávání. To je nejlepší způsob, jak bojovat s důsledky nejhorší krize, která Ameriku zasáhla od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století, doporučil Gates.

"Když máte takovou finanční krizi, jaká je zde teď, zabere to roky, než se z ní vyhrabete," řekl Gates, který má dnes na Microsoft už jen omezený vliv. "Rozpočet je hodně nevyvážený, a přestože se ekonomika zlepšuje, bez daňových úprav a změn nároků se k rovnováze nevrátí. V určité době se na to finanční trhy podívají a bude to problém," dodal.

Daně se musí zvýšit

"Daně se budou muset zvýšit, nároky naopak musejí být střízlivější," řekl Gates. Ke stavu americké ekonomiky se vyjádřil pouze dva dny předtím, než Obama přednese projev o stavu unie. Předpokládá se, že prezident se v projevu zaměří hlavně na ekonomiku, a to se zvláštním zřetelem k nutnosti vytvářet nová pracovní místa.

"Proces oživení je pomalý a z tempa oživení jsou všichni frustrovaní. Já si ale nemyslím, že vláda by se mohla změnit a nějakým kouzlem to výrazněji urychlit. Když se budete snažit až moc, můžete těm věcem jen ublížit. Úloha vlády je spíše dlouhodobá, jsou to hlavně investice do vzdělání," dodal Gates.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech koncem loňského roku vystoupila na deset procent a obecně se předpokládá, že se bude v letošním roce ještě zvyšovat. Tak vysoká nezaměstnanost v USA nebyla 26 let.