Blogy
Kdo jsou zákulisní hráči, kteří ovlivňují dění v ODS

Patrik Oulický
Ústecký podnikatel, má blízko k Petru Gandalovičovi.

Alexandr Novák
Chomutovský exsenátor obviněný z přijetí úplatku.

Roman Janoušek
Pražský podnikatel napojený na primátora Pavla Béma.

Tomáš Hrdlička
Radní z Prahy 10, obchodní partner Janouška.

Roman Jurečko
Plzeňský restauratér, spolupracovník Jiřího Pospíšila.

Pavel Dlouhý
Místostarosta Hluboké, šéf Jihočeské agrární komory.

Ivo Rittig
Podnikatel v klenotech a kamarád Petra Bendla.

Pavel Drobil
Ostravská šedá eminence, šéf dozorčí rady Lesů ČR.

Na pondělní výkonné radě ODS bude tlačenice o to, kdo první navrhne zrušení mostecké organizace strany. Chce to udělat předseda Mirek Topolánek, bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc a dokonce i lidé přímo z Mostu. Ti totiž v posledních měsících přibrali několik set černých duší a jejich buňka přestala v podstatě fungovat.

"Na zasedání 18. ledna navrhnu zrušit další velké místní sdružení v Ústeckém kraji. Zřejmě to bude Most. Celé je to s obecným souhlasem, tam nejsou ani schopni se sejít," řekl HN předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

Černé duše a kmotři

Problém s černými dušemi trápí ODS a hlavně Ústecký kraj už dva roky. Potíž je hlavně v tom, že díky členům nabraným často za úplatu místní bossové dokážou ovlivnit i nejvyšší patra ODS - třeba kandidátní listiny či složení vedení.

Mostecké sdružení patří mezi největší v regionu, má stovky členů, kteří ale nechodí na schůze, a sdružení tak prakticky nefunguje. Podle informací HN za náborem tamních černých duší stojí poslanec Oldřich Vojíř, který si takto chtěl zajistit šanci na to, aby mohl za ODS kandidovat do Senátu. Na kandidátce pro sněmovní volby není.

"To je nesmysl, ti lidé splnili všechny podmínky členství, nemám rád lustrování," brání se poslanec.

Zrušení mostecké organizace chce navrhnout i bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc, který jinak patří mezi silné Topolánkovy odpůrce a na posledním kongresu se i on opíral o sílu ústeckých "velrybářů". "Na tom, aby se zrušil Most, panuje shoda. Sám jsem už před rokem navrhoval, aby skončili," řekl HN Šulc.

Velrybáři a Gandalovič

Nábor černých duší ODS trápil nejvíc před kongresem v roce 2008. Tehdy na Ústecku do řady organizací náhle vstoupily desítky stavebních dělníků. Za jejich náborem údajně stál vlivný podnikatel Patrik Oulický, který má v regionu hlavní slovo. On sám to ale odmítá.

"Velrybářské hlasy", jak se jim přezdívá, pak pomohly Petru Gandalovičovi do křesla místopředsedy ODS. Protože předsedu Mirka Topolánka tyto hlasy tehdy neohrozily, problém zapadl. Znovu se vynořil až loni na podzim, kdy se před kongresem z ODS začali ozývat lidé, kteří Topolánka chtěli sesadit. V ten moment předseda ODS vystartoval a označil v médiích lidi, údajné zákulisní bosse či kmotry, kteří skrze černé duše ovládají některé regiony v ODS. Právě jejich regiony totiž usilovaly o Topolánkův pád.

První faktický krok proti velrybářům ale šéf ODS udělal pouhý den před kongresem, když výkonná rada zrušila sdružení v Děčíně. Po kongresu, když Topolánek ustál tlak regionů, zavládl opět klid. Až do pondělí."Budeme schvalovat nominační princip na kongres, aby počet delegátů nezávisel na počtu členů v regionech. Představíme také projekt Moje ODS - informační systém, který ukáže jakékoliv pohyby členské základny, jakékoliv chybějící doklady. Mám pocit, že tím ten problém v březnu při placení členských příspěvků bude z velké části vyřešen," vysvětluje Topolánek.

Zrušená sdružení by brzy měla vzniknout znovu. Topolánek chce, aby je zakládali staří členové.