Naděje, že se největší tuzemský výrobce oděvů OP Prostějov vyhne bankrotu se snížila. Věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, neudělily podle informací HN souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na dobu čtyř měsíců ochránilo před věřiteli.

Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank. Podle informací HN ale byla pro pouze Česká spořitelna, která od začátku vyjadřuje ochotu k dohodě. U ní má také OP Prostějov podle vyjádření svého šéfa Jiřího Tuvory největší podíl závazků.

Pracovníci prostějovského Oděvního podniku budou od příštího týdne pracovat kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu za 60 procent mzdy. Dohodlo se na tom vedení společnosti s odbory. "Závodní výbor řediteli schválil, že zaměstnanci budou od 18. ledna na 60 procentech mzdy s tím, že v pondělky nebudou pracovat. Mzdu ve výši 60 procent zaměstnanci budou dostávat i za pondělky, kdy budou doma. Dohoda je taková, že čtyřdenní pracovní týden bude v podniku platit dva měsíce," uvedla předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Helena Vyroubalová.

 

Česká spořitelna podporuje restrukturalizaci podniku

Raiffeisenbank a Citibank zastávají opačné stanovisko, ale nechtějí situaci kolem prostějovského podniku komentovat. OP Prostějov tak míří do insolvence, během které by mělo dojít k reorganizaci podniku.

„Fakt, že firma skončí v insolvenci situaci malinko komplikuje, ale stále jsme přesvědčeni, že cesta k zachování výroby a zaměstnanosti je stále reálná. Půjde jen o jiné mechanismy. Je důležité, že největší věřitel Česká spořitelna tuto restrukturalizaci podporuje,“ řekl HN generální ředitel OP Prostějov Tuvora.

Samotná Česká spořitelna opět potvrdila, že pokud vidí šanci na oživení a možnost záchrany životaschopné části byznysu, firmy do konkurzu posílat nechce. „Nadále budeme podporovat nelikvidační řešení situace a intenzivně o tom vyjednávat s firmou i ostatními bankami,“ řekla Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Ta zároveň popřela nedávné informace o tom, že banka souhlasila s návrhem OP Prostějov na umazání poloviny dluhu, tedy na 600 milionů korun. „Nejenom, že jsme nedali souhlas, ale ani jsme podobný požadavek neobdrželi. Možnost odpuštění dluhu firmám je zcela nereálná a z hlediska působnosti banky nesmyslná,“ říká Havligerová.

Za poslední čtyři roky firma bankám splatila 600 milionů korun. Šéf firmy Jiří Tuvora potvrdil, že debaty o umazání dluhu probíhaly pouze v podniku a bankám nebyly prezentovány. Kromě úvěrů v bankách dluží podnik asi sto milionů korun po splatnosti svým dodavatelům. S mnoha z nich si firma už dohodla na splátkových kalendářích. „Ty z vypětím všech sil plníme,“ tvrdí Tuvora.

V podniku má v nebližší době začít forezní audit, posvěcený věřitelskými bankami. A to i kvůli podezření, že bývalé vedení OP Prostějov firmu tunelovalo. „Vezměte si firmu, která měla obrat čtyři miliardy korun a její roční zisk přitom činil jednotky či desítky milionů. Tak je něco špatně,“ řekl nedávno Tuvora.

Od začátku ledna funguje v podniku, ve kterém pracuje okolo 1500 zaměstnanců, čtyřtýdenní pracovní týden. Podnik loni podle předběžných odhadů hospodařil se 400 milionovou ztrátou a jeho tržby činily 1,3 miliardy korun. V rámci úsporných opatření by měl letos zavřít téměř dvacet ze svých 84 obchodů.