Britská ekonomika letos klesne o 4,75 procenta, tedy výrazněji, než se čekalo. Na přelomu roku by ale britský hrubý domácí produkt měl opět růst a v roce 2010 se zvýší o jedno procento až 1,5 procenta. V britském parlamentu to ve středu řekl ministr financí Alistair Darling, který také oznámil jednorázové zdanění odměn bankéřů a zmrazení růstu platů státních zaměstnanců.

Vláda provede jednorázové padesátiprocentní zdanění letošních odměn zaměstnanců bank, které přesáhnou 25 000 liber (zhruba 713 000 korun). Tuto daň nebudou platit zaměstnanci, ale banky.

Darlingův projev do značné míry připravil scénu pro volby, které vláda musí vyhlásit do června. Podle britských komentátorů má předvolební nádech právě zdanění odměn bankéřů, které veřejnost považuje za hlavní viníky nejdelší britské recese od druhé světové války.

Obnovení finanční síly, ne odměňování zaměstnanců

I když labouristé, kteří vládnou už od roku 1997, v poslední době v průzkumech posilují, nadále jsou favority voleb opoziční konzervativci. "Existují některé banky, které stále považují za svoji prioritu vyplácet velké odměny některým svým již tak dobře placeným zaměstnancům. Jejich prioritou by mělo být obnovení jejich finanční síly," zdůraznil Darling.

Jednorázové zdanění platí pro všechny banky a hypoteční banky působící v Británii, včetně místních poboček zahraničních bank. Postihne zhruba 20.000 lidí a mělo by vynést asi 500 milionů liber.

V dubnu Darling předpovídal pokles britské ekonomiky o 3,25 až 3,75 procenta, nyní prognózu zhoršil na pokles o 4,75 procenta. Nezměnil však předpověď mírného růstu pro příští rok. Ekonomika je na cestě k oživení a věřím, že na přelomu roku začne růst, řekl.

Cíl: Snížení rekordního deficitu

Pro roky 2011 a 2012 počítá britský ministr financí s růstem HDP o 3,5 procenta. Mírně také zvýšil předpověď deficitu pro nynější rozpočtový rok ze 175 miliard na 178 miliard liber (asi pět bilionů korun). Potvrdil rovněž předložení zákona, který by měl do finančního roku 2013/2014 snížit deficit na polovinu. V nynějším finančním roce tak bude deficit 12,6 procenta HDP, poté bude postupně klesat na 5,5 procenta v roce 2013/2014.

Podle Darlinga vláda musí snižovat rekordní deficit, ale současně nesmí ohrozit oživení ekonomiky. Tři miliardy liber chce získat zvýšením zdravotního a sociálního pojištění o 0,5 procenta. Stejně tak zavede limit růstu platů státních zaměstnanců na jedno procento. Obě tato opatření začnou platit až v roce 2011, tedy po volbách.

Britský finanční rok začíná v dubnu, kdy vláda předloží rozpočet. Ministr financí však vždy na podzim přináší rozpočtovou zprávu, v níž informuje poslance o stavu ekonomiky a o plánovaných rozpočtových změnách.

Stejně jako konzervativní opozice hodlá labouristická vláda ušetřit škrtů nemocnice, školy a policii. Darling také slíbil další kroky v boji s nezaměstnaností, která však podle něj rostla mnohem méně než při obdobných krizích v minulosti. Potvrdil, že přestane platit dočasné snížení daně z přidané hodnoty, která se tak od počátku příštího roku vrátí z nynějších 15 na 17,5 procenta.

Darlingova zpráva dnes obsahovala také řadu ekologických opatření. Zavádí například po vzoru automobilového šrotovného podobný systém, který podpoří nákup hospodárnějších boilerů. Pět let budou od daně za služební vozy osvobozeny elektromobily a zhruba 900 nezdaněných liber ročně budou dostávat lidé, kteří budou do státní rozvodné sítě dodávat elektřinu ze svých větrných elektráren nebo solárních panelů.