Zákon, který má regulovat praktiky obchodních řetězců, ještě ani nevstoupil v platnost a kroky, které proti němu podnikají obchodní řetězce, už zajímají i antimonopolní úřad.

Například Makro nechává své dodavatele podpisem stvrdit že „vzájemné podmínky obchodní spolupráce považuje za ekonomický výhodné a vyvážené“ a že není na společnosti Makro „závislý“.

Řetězce vědí, proti čemu se chtějí pojistit. Podle nového zákona jim totiž za zneužití dominantní pozice na trhu hrozí pokuty až deset milionů korun, splatnost faktur je do třiceti dnů a končí obrovské slevy za ceny nižší, než byly ty nákupní.

Smlouvy pro dodavatele

HN informace získaly ze smlouvy, kterou Makro svým dodavatelům nyní předkládá k podpisu.

MAKRO CHCE PODPIS
 
Podívejte se na prohlášení dodavatelů Makro (klikněte na obrázek pro zobrazení dokumentu)

„Jistě, nemusíme jim to podepsat, ale pak už tam ani nemusíme dodávat. A tohle si nikdo z nás nemůže dovolit,“ říká jeden z dodavatelů, který si nepřál být jmenován.

Řetězec chce navíc s odkazem na nový zákon po dodavatelích další ekonomické údaje jako obrat v Česku i v zahraničí, podíl dodávek či počet všech dalších odběratelů.

I tyto požadavky už řeší antimonopolní úřad. A podle prvních vyjádření ÚOHS jsou neoprávněné a zákon k ničemu takovému dodavatele nezavazuje.

Bič na řetězce je krátký, dodavatelé budou platit stejně

Kromě toho dodavatelé navíc dostanou nové smlouvy v souladu se zákonem ale jak HN napsaly minulý týden obchodní řetězce si své "ztráty" vyberou jinde.

HN oslovily několik dodavatelů, kteří už měli možnost nahlédnout do návrhů nových smluv s obchodními řetězci, které jsou upravené právě kvůli zákonu. "Nepomohlo to vůbec k ničemu, naopak, budeme na tom hůř než před zákonem," shodují se dodavatelé. "Počítáme to a v příštím roce od nás budou chtít řetězce tak o čtyři procenta větší slevy než letos," říká dodavatel, který si nepřál být jmenován s tím, že by s ním už řetězce nejednaly, což si nemůže dovolit.

Odpůrci zákona už dříve upozorňovali, že spíše než na řetězce bude nový zákon bičem na drobné dodavatele. Jednak budou muset rozkrýt ceny, za které své zboží dodávají, a navíc hrozí, že obchodníci dají přednost zahraničním dodavatelům. I to už se děje. "Abychom mohli platit včas, budou někteří čeští výrobci vylistováni," upozorňuje zdroj z obchodního řetězce.

Nový zákon počítá s několika body, které měly dodavatelům pomoci. Jedním z nich je například zrušení regálného - tedy poplatků, které firmy platí za umístění svého zboží v regálech. I to už obchodníci obešli.

Bez řetězců to nejde

V praxi však nejspíš nebude příliš úspěšný ani další požadavek zákona - tedy, aby řetězce platily své faktury do třiceti dnů. Odborníky chystané kroky řetězců nepřekvapují. "Nemohlo to dopadnout jinak. Snaha regulovat trh touto cestou nemůže být úspěšná," říká Zdeněk Skála z Incoma Research, která maloobchodní trh sleduje. V minulosti zákon kritizovala i Vysoká škola ekonomická v Praze. Zákon podle ní "vrací vztahy k dodavatelům do doby, kdy byly dodavatelsko-odběratelské vztahy centrálně plánované. Dokonce prý zákon může vést k růstu šedé ekonomiky, korupce a byrokracie obchodních vztahů.

Dodavatelé sice na nové podmínky řetězců kývnout nemusí, ale, jak sami říkají, bez řetězců by nepřežili. Nedodávat do největších obchodů v Česku si totiž dovolí málokdo. I takové společnosti ale jsou. Často se jedná o vinaře. "Máme jiné cesty, jako jsou restaurace či vinotéky. Jednak si tak ohlídáme kvalitu vín, ale hlavně se nemusíme dohadovat o podmínkách a poplatcích v řetězcích," říká Tomáš Koubek ze Sklípku Vaše Víno, která má vlastní prodejnu vín.