Hlavní akcionář ruské ropné společnosti Jukos, skupina Menatep, se o krůček přiblížila vítězství nad ruským státem ohledně bankrotu někdejšího ropného kolosu Jukosu. Arbitráž při mezinárodním soudu v Haagu totiž rozhodla, že Menatep má právo na ochranu podle článku 45 Energetické charty o ochraně investic. Tu Kreml sice podepsal, ale ruský parlament ji neratifikoval a nedávno prohlásil, že bude usilovat o vypracování jiného dokumentu.

"Je to obrovský krok vpřed," řekl listu Financial Times ředitel Menatepu Tim Osborne. "Tribunál rozhodl, že Rusko je ustanoveními Charty vázáno a že jsme jí měli být chráněni. Nyní musíme dokázat, že ruská vláda zabavila naše investice bez náhrady," dodal Osborne.

Menatep podá nyní další podnět ke stejné arbitráži o náhradě ušlých zisků. Jejich výše může dosáhnout až sta miliard dolarů. Osborne odhaduje, že soudní pře se může táhnout ještě tři roky.

Moskevští experti ale soudí, že Menatep se peněz nedočká. "Je jasné, že akcionáři Jukosu se snaží získat podporu Evropské komise, která lobbuje za ratifikaci Energetické charty," řekl serveru gazeta.ru analytik Centra politické konjuktury Dmitrij Abzalov. "Ale Rusko ji neratifikuje, protože není pro Gazprom výhodná a EU kvůli tomu nebude zhoršovat vztahy s Ruskem," domnívá se expert.

ctete-v-sredu-530.gif

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru