Rusko a USA podepíší novou dohodu o jaderném odzbrojení ještě letos, ale možná ne do 5.12., kdy vyprší platnost staré smlouvy. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Kremlu.

 

Dohoda bude podepsána v "některé evropské zemi" v prosinci, uvedl tento zdroj. "Ale možná to nebude do 5. prosince," dodal. V tento den vyprší platnost dosavadní smlouvy START z roku 1991.

Nové kolo jednání o příští dohodě začalo v listopadu v Ženevě. Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv při setkání v Singapuru v listopadu uvedli, že nová dohoda bude připravena do konce roku. Zároveň ale upozornili, že stále zbývá dojednat technické i politické otázky týkající se odzbrojení.

Záměr výrazněji redukovat jaderné arzenály ve světě Obama nastínil při svém dubnovém projevu na Hradčanech v Praze.

Rusové a Američané o náhradě smlouvy START jednají průběžně od května. Obama a Medveděv se v létě dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1500 až 1675 a na snížení počtu jaderných nosičů. Dnes má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2000 až 3000 jaderných hlavic. USA mají 1200 a Rusko 816 nosičů. Jejich počet má být snížen na 500 až 1100 na každé straně.

Rozhovory o jaderném odzbrojení se zintenzivnily v polovině září poté, co Obama ustoupil od Bushova plánu vybudovat prvky protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Washington sice plánuje novou verzi raketové obrany, o konkrétních plánech se ale zatím stále jedná.

Související