Rusko se dohodlo, že umožní Ukrajině nakoupit v příštím roce méně plynu, než bylo původně nasmlouváno. Oficiálně rovněž souhlasilo s tím, že ustoupí od pokut za snížený odběr plynu v letošním roce. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Dodala, že tyto kroky zmírňují nebezpečí vzniku nové plynové krize.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz podle nové dohody v příštím roce koupí od ruského plynárenského gigantu Gazprom 33,75 miliardy krychlových metrů plynu. Dřívější smlouva přitom Ukrajinu zavazovala k odběru 52 miliard krychlových metrů.

"Objem byl upraven v souladu s aktuální spotřebou na Ukrajině v podmínkách (hospodářské) krize," uvedl generální ředitel Gazpromu Alexei Miller. "Dosáhli jsme konečné dohody, že Gazprom nebude vybírat pokuty za nevyužití 13 miliard krychlových metrů plynu v prvních deseti měsících letošního roku," dodal.

Kvůli dřívějším sporům mezi Ukrajinou a Ruskem byly letos v lednu na několik dní zcela přerušeny dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropské unie. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.

Související