Schůzka mezi oběma politiky trvala podle agentury AP dvě a půl hodiny a Obama po ní řekl, že americko-čínské vztahy nelze zúžovat na jediné téma a že má zájem o těsný dialog s Čínou bez ohledu na vzájemné spory. Po jednání oba státníci přečetli prohlášení, ale novinářům nebylo dovoleno klást otázky.

Shoda panovala v otázce ochrany životního prostředí. Čína ani USA mají zájem na tom, aby prosincový kodaňský summit o ochraně ovzduší neskončil pouze politickým prohlášením, nýbrž všeobecnou dohodou. Podobná shoda panuje také v otázce Severní Koreje, protože jak USA, tak Čína chtějí, aby se KLDR vrátila k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu.

Tradiční sporné body: Tchaj-wan a Tibet

K problematice Íránu byl Obama důraznější než čínský prezident, když řekl, že Írán má nyní příležitost dokázat, že je jeho jaderný program opravdu jenom mírový. Jestliže ji nevyužije, musí počítat s důsledky. Chu se omezil na konstatování, že íránský problém je třeba řešit diplomatickými prostředky.

Otevřená neshoda se pak projevila v otázce Tchaj-wanu a Tibetu. Chu žádal, aby USA respektovaly klíčové zájmy Číny, což novináři překládají jako výzvu k ukončení podpory Tchaj-wanu a tibetské exilové vlády. Obama sice konstatoval, že Tibet je součástí Číny, ale vyzval Peking, aby začal jednat se zástupci tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Sám se s ním ale před cestou do Asie odmítl setkat, když byl dalajlama nedávno v USA, aby podle komentářů nepopudil Peking.

Přesto se zřejmě i v těchto tradičně sporných otázkách dosáhlo určitého pokroku, protože čínský prezident oznámil, že se budou konat americko-čínské rozhovory o lidských právech a náboženské svobodě.

Peking: USA a Čína budou jednat jako rovnocenní partneři

Tradičním zdrojem neshod mezi USA a Čínou jsou ekonomické otázky. Obama ocenil čínskou pomoc Spojeným státům v době současné ekonomické krize. Hovořil o novém ekonomickém přístupu, díky němuž se zvýší americký export, vytvoří nové pracovní příležitosti a zvýší životní úroveň v Číně.

Na znamení rostoucího vlivu Číny na USA Chu řekl, že teď spolu musí USA a Čína jednat jako rovnocenní partneři. "Budeme spolu jednat v duchu rovnocennosti a nezasahování do vnitřních záležitostí toho druhého," řekl čínský prezident.

Asijskou cestu, která zahrnovala také návštěvu Japonska a Singapuru, ukončí americký prezident v Jižní Koreji, kam odcestuje ve středu