Americký prezident Barack Obama v sobotním velkém projevu v japonském hlavním městě slíbil, že bude usilovat o větší angažovanost USA v Asii, pragmatickou spolupráci s Čínou a hlubší obchodní vztahy s celou oblastí. Dodal, že se USA nesnaží "zkrotit" Čínu, ovšem od ní i dalších zemí Washington očekává dodržování lidských práv.

Komunistickou KLDR varoval, že se dočká tvrdé, jednotné akce ze strany USA a jejich asijských spojenců, pokud se nevzdá jaderného zbrojního programu, píší tiskové agentury.

Tokio je první zastávkou Obamovy devítidenní asijské cesty, která ho rovněž zavede do Singapuru na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), do Číny, kde bude zřejmě jednat o klimatických změnách a obchodní nerovnováze, a také do Jižní Koreje, kde budou v centru jednání severokorejské jaderné ambice.

Ve čtyřicetiminutovém projevu, v němž se označil za "prvního amerického tichomořského prezidenta", Obama vyzval k větší spolupráci mezi USA a Japonskem i dalšími asijskými zeměmi. Zjemnil také obavy, které někteří obyvatelé západních zemí mají ze sílícího vlivu Číny především v ekonomické oblasti. "Vítáme čínské úsilí hrát větší roli na světovém poli," řekl Obama. "USA se nesnaží Čínu zkrotit. Naopak. Vzrůst silné, prosperující Číny může být zdrojem síly pro společenství národů," dodal.

Vzápětí ale Číně a dalším nedemokratickým asijským zemím diplomaticky připomněl, že si USA přejí, aby umožnily větší svobodu svým obyvatelům. "Podpora lidských práv zajišťuje trvalou bezpečnost, která se jinak zajistit nedá," řekl Obama. "To je příběh, který je možné vidět u japonské demokracie stejně jako v té americké."

Všichni lidé podle něj chtějí říkat, co si myslí, volit si své představitele, mít přístup k informacím a vyznávat svou víru. Nezmínil konkrétní bolavá místa, jako je Tibet, ale kritizoval jmenovitě Barmu za potlačování lidských práv.

Obama rovněž představil nové pobídky pro Severní Koreu, aby se vzdala sporného jaderného programu, v němž pokračuje navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Nastínil KLDR možnou budoucnost otevřených ekonomických příležitostí a většího globálního respektu, ale dodal, že "tento respekt se nedá získat bojechtivostí".

"Mělo by být jasné, kam tato cesta vede," řekl Obama. "Budeme nadále vysílat jasné poselství svými činy a nejen slovy: Odmítání Severní Koreje splnit své mezinárodní závazky povede pouze k menší bezpečnosti, ne k větší."

Nynější cesta je první do Asie, kterou Obama podniká od nástupu do úřadu prezidenta Spojených států. V každé ze zastávek jeho cesty na něj čekají nějaká rizika, poznamenává agentura AP. V Japonsku se musel vypořádat se změnou vedení země, které chce usilovat o větší nezávislost na Washingtonu a užší vztahy se zbytkem Asie.

Dnes přiletí do Singapuru, kde se připojí k vysokým asijským představitelům, mezi nimiž nebude chybět ani vůdce barmského vojenského režimu. Obama se tak stane prvním americkým prezidentem, který se s vedením barmské junty dostane do tak blízkého kontaktu.

Po Singapuru na amerického prezidenta bude čekat třídenní návštěva Číny komplikovaná globálními ambicemi Pekingu i řadou problémů včetně obchodu, měny, Tchaj-wanu, lidských práv či klimatických změn. Až na závěr cesty si bude moci Obama trochu vydechnout v Jižní Koreji, která zůstává spolehlivým americkým spojencem.