Nejvlivnější stranickou buňku občanských demokratů, pražskou ODS, povede i následující dva roky nadále Pavel Bém. Podle informací přímo ze sněmu získal podporu 64 delegátů ze 123 přítomných. 

O post šéfa Bém bojoval se svým prvním náměstkem Rudolfem Blažkem, kterého podpořilo 54 delegátů.

Pražský primátor Pavel Bém bude muset možná už květnu opustit svůj post na magistrátu hlavního města. Někteří její členové si jako podmínku pro znovuzvolení Béma stanovili právě jeho odchod z magistrátu při získání křesla v Poslanecké sněmovně.

Sněm poté pokračoval volbou prvního místopředsedy, kterým se stal současný náměstek primátora Pavel Klega, jemuž přišlo nejvíce nominací na tuto funkci.

Kontroverzní Jančík má funkci

Z navržených starostů na místopředsedy se překvapivě dostal do funkce starosta Prahy 5 Milan Jančík. Podle nejmenovaného člena ODS je jeho volba překvapivá, ale "jde o přijatelné politické riziko." Jančíkovým zvolením se tak potvrzuje informace HN, že bude-li Bém v čele tak Jančík získá post místopředsedy. - VÍCE ČTĚTE ZDE

Jančík byl přitom podezřelý v mnoha kauzách a voliči ho v posledních komunálních volbách málem vyřadili z postu zastupitele.

Dalšími místopředsedy byli zvoleni  starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, starostka Újezdu nad Lesy Andrea Vlásenková a poslanec Jiří Janeček. 

Šnace se po prohře "o titul" dávaly i Rudolfu Blažkov, ale ten se po prohraném souboji rozhodl poprvé po mnoha letech nekandidovat na pozici místopředsedy.

I když byl jeho souboj s Bémem poměrně osobně vyhrocený, primátor se před novináři dušoval, že s Blažkem bude dál spolupracovat. „Je to špičkový politik a já s ním počítám nejen v pozici prvního náměstka pražského primátora, ale i v dalších rolích, funkcích,“ tvrdil po zvolení.

Pražská ODS v číslech

Proč je pražská buňka ODS důležitá pro fungování celé strany

Čtrnáct poslanců

Občanští demokraté mají ve  sněmovně celkem 78 poslanců, pražská ODS z toho má téměř pětinu. Je to víc, než kolik mají poslanců například lidovci.

317 tisíc hlasů

V posledních sněmovních volbách v roce 2008, v nichž ODS dostala 1,9 milionu hlasů, přispěla Praha 317 tisíci voličů.

Šedesát delegátů

Na kongresy ODS posílá pražská organizace zhruba šedesát delegátů (celkem jich bývá kolem 450) - suverénně nejvíce ze všech krajů.

Více než 4000 členů

V dubnu 2009 měla ODS přes 33 tisíc členů, k pražské části se hlásí více než 4 tisíce lidí. Pražané tedy představují téměř sedminu členské základny.

V čele metropole

V historii ČR Praha zatím nezažila, že by její primátor pocházel z jiné strany než z ODS.

48 miliard korun

Pražská ODS má hlavní slovo při sestavování rozpočtu metropole. Pro letošní rok činí výdaje pražského rozpočtu 48 miliard korun.

Šance byly vyrovnané 

Těsně před klíčovým sněmem byly šance obou kandidátů v podstatě vyrovnané. Na nominace sice oficiálně vedl Blažek v poměru 8:5, o vítězi ale v Praze tradičně rozhodují zákulisní dohody, a nikoliv oficiální nominace. A to se potvrdilo i v tomto případě.

"Na regionálním sněmu je volba tajná... Takže lze těžko odhadovat výsledek. Každopádně se domnívám, že výsledek volby předsedy bude tentokrát velmi vyrovnaný," předpovídala před volbou starostka Prahy 2 Jana Černochová. Bémovi údajně pomohlo i to, že je mediálně více znám a má více zkušeností.

Vymění Bém křeslo primátora za poslance?

O příštím předsedovi tak rozhodla zřejmě skupina hlasů kolem podnikatele a člena ODS v Praze 10 Tomáše Hrdličky. Ten už v pondělí večer dal najevo, že podpoří Pavla Béma. Jako podmínku si ale stanovil, že se primátor veřejně zaváže, že pokud bude zvolen ve sněmovních volbách poslancem, vzdá se funkce na magistrátu.

Několik členů pražské ODS potvrdilo HN, že Bém na interním stranickém jednání prohlásil, že je připravený takový závazek dát. "Slíbil to, ještě to ale bude muset prohlásit veřejně," řekl pod podmínkou anonymity vlivný člen pražské ODS. V projevu Béma před delegáty ale nic takového nezaznělo.

Pražský primátor je dvojkou na kandidátce ODS pro příští sněmovní volby.

Naposledy se vedení strany volilo v listopadu 2007. Bém tehdy po opakované volbě nahradil ve funkci předsedy poslance Jana Bürgermeistera. Bém dostal napoprvé jen 65 ze 120 hlasů. Sněm pak uvedl, že pro technické nedostatky bude nová volba. Napodruhé získal 82 hlasů.

 

 Bémův politický životopis

1995-1998: Boj s drogami

Neokoukaný, charizmatický lékař nastoupil v roce 1995 na Úřad vlády, aby vedl Meziresortní protidrogovou komisi. Jenže ještě týž rok ji opustil, protože se nepohodl se svým nadřízeným, šéfem Úřadu vlády Igorem Němcem. V roce 1997 jmenoval premiér Václav Klaus Béma znovu do čela protidrogového týmu. A nečinil tak s radostí, tehdy ještě považoval ambiciózního horolezce za příliš volnomyšlenkářského a liberálního.

1998-2002: Cesta ke Klausovi

V roce, kdy Ivan Ruml a Ivan Pilip odešli z ODS, se Pavel Bém naopak přidal. Mezi ním a Václavem Klausem vzniklo pouto, které s výhradami funguje dodnes. Bémovi, čerstvému členovi ODS, se podařilo získat na podzim 1998 post starosty v Praze 6 a začal systematicky pracovat na své politické kariéře. S čímž mu už tehdy začal pomáhat Roman Janoušek - podnikatel, který se s Bémem seznámil v první polovině 90. let.

2002: Vládce Prahy

Komunální volby v roce 2002 vyhrála v Praze stejně jako vždy předtím ODS. Rozdíl byl ten, že z Béma byl už tehdy vlivný hráč, který měl v zádech podporu Václava Klause (toho ovšem v roce 2002 vystřídal v čele občanských demokratů Mirek Topolánek). Bém se stal primátorem na základě koaliční smlouvy s ČSSD, jeho ekonomickým náměstkem se stal nynější předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

2006: Druhý muž ODS

Rok 2006 byl pro ODS klíčový a Praha se na tom výrazně podílela. V parlamentních volbách získali občanští demokraté přes 35?%, v Praze to bylo dokonce 48?%. Metropole vyslala do sněmovny 14 poslanců. V komunálních volbách na podzim získala ODS v Praze přes 50?% hlasů. Nebylo tedy žádným překvapením, že populární primátor Bém se stal v listopadu prvním místopředsedou ODS.

2007: Výstup na Mount Everest

V květnu si Bém splnil svůj životní sen a stal se desátým Čechem, který zdolal nejvyšší bod světa.

2008: Prohraný souboj

Pavel Bém vždy vynikal schopností odhadnout, co si může ještě dovolit a co už ne. Hlavně co se vnitropolitické strategie týče. Loni na podzim, po drtivé porážce ODS v krajských a senátních volbách, to ale neodhadl. Příliš brzy se nechal vmanévrovat do boje o křeslo šéfa celé ODS proti Mirku Topolánkovi a nakonec na prosincovém kongresu prohrál. Kdyby několik týdnů počkal a neohlásil svoji kandidaturu v podstatě ve chvíli, kdy se ještě dopočítávaly výsledky voleb, vítězství by měl skoro jisté. Takhle se ale Topolánkovi podařilo svého soupeře zatlačit jako neloajálního kariéristu napojeného na Hrad.

2009: Křižovatka

Dnes se rozhodne, zda Pavel Bém zůstane vlivným hráčem na tuzemské politické scéně, anebo zda se začnou odpočítávat jeho poslední dny na vrcholu. Předseda pražské organizace ODS je sice spíše symbolická funkce, ale právě pro svou symboliku v dané chvíli důležitá. Pro celostátní Bémovy ambice je podstatné, aby měl oporu svého regionálního sdružení. A tu ukáže jen tím, že se dostane opět do jeho čela. Pokud by post neobhájil, neměl by ve zbytku partaje šanci, neboť jiné kraje k němu nijak horoucí láskou neplanou.