Už více než sedmdesát obětí si vyžádala chřipková epidemie, která propukla na západě Ukrajiny. Tamní úřady se nyní dohadují o tom, zda jde o běžnou chřipku nebo formu způsobenou virem A/H1N1. Vzájemné osočování z vytváření zbytečné paniky nebo naopak podceňování situace přiživuje i fakt, že již naplno propukla kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami.

Zatímco ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že na takzvanou prasečí chřipku zemřelo nejméně 22 lidí a i ostatní úmrtí vykazují znaky tohoto onemocnění, premiérka ani hlavní hygienik s ním nesouhlasí.

"U třech lidí, kteří zemřeli, byla potvrzena chřipka typu A/H1N1," uvedl v televizním vystoupení hlavní hygienik Alexandr Bilovol s tím, že na celé Ukrajině bylo zaznamenáno 14 laboratorně potvrzených případů výskytu tohoto viru.

Bilovol dodal, že skutečně silná epidemie chřipky propukla v 11 regionech západní Ukrajiny, ve zbytku země jsou statistiky podobné jako v letech 2007 a 2008. Ředitel ukrajinského Centra pro chřipku Alexandr Grinevič tvrdí, že šíření nákazy se zpomaluje, podobnou epidemickou vlnu ale očekává v lednu a únoru.

Také premiérka Tymošenková, která je jednou z favoritek nadcházejících prezidentských voleb, vyzvala k zachování klidu. Upozornila, že podle údajů epidemiologů je situace lepší než v minulých letech.

Polsko pomáhá,  Slovensko monitoruje hranice

Naopak prezident Viktor Juščenko, který ve volbách také bude obhajovat svůj úřad, požádal svět o pomoc. Prosbu již vyslyšelo sousední Polsko, které poslalo léky Tamiflu, roušky i sady na testování přítomnosti viru A/H1N1. První zásilka již dorazila do Lvova.

Šíření epidemie se rozhodlo bránit také Slvoensko, které částečně uzavřelo hranice s Ukrajinou. Na třech menších přechodech v Malých a Veľkých Slemencích a Ubli byl zakázán pohyb chodců. Přechody pro automobilovou a železniční dopravu zůstávají otevřené, budou zde však přítomni lékaři, kteří budou cestující monitorovat.

Chřipka trápí i Bělorusko

Chřipkové prázdniny dostali také školáci ve většině regionů sousedního Běloruska. Tamní ministerstvo zdravotnictví doporučilo obyvatelům Minsku nošení roušek a pobyt mimo veřejné prostory. Lidé si ale stěžují, že roušek ani antibiotik není v lékárnách dostatek.

Podle prohlášení oficiálních úřadů se jedná o běžnou chřipku, opoziční server Charta 97 ale tvrdí, že vláda informace o případech onemocnění takzvanou prasečí chřipkou tají. Server uvedl, že lékaři museli podepsat slib o zachování tajemství týkající se onemocnění způsobených virem A/H1N1. Bělorusko zatím nedisponuje vakcínou proti tomuto viru, kterou mělo dodat Rusko.

Rusko chystá očkování

Naopak Rusko již tento týden zahájí masové očkování proti této nové formě chřipky. První na řadu přijdou pracovníci ve zdravotnictví a dalších veřejných službách, poté děti, mladiství, těhotné ženy a vojáci. Ostatní skupiny obyvatel budou očkovány pouze v případě dalšího rozvoje pandemie.

Na chřipku způsobenou virem A/H1N1 doposud v Rusku zemřelo deset lidí, nejpostiženější je Sibiř a Dálný východ.