Švýcarská banka UBS vykázala ve třetím čtvrtletí již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Ta se však snížila na 564 milionů švýcarských franků z 1,4 miliardy franků ve druhém čtvrtletí.

Přesto analytici předpokládali o něco optimističtější výsledek. Ti očekávali v průměru čistou ztrátu ve třetím čtvrtletí ve výši 207 milionů franků, dokonce se očekával i zisk v hodnotě 800 milionů franků.

"Neočekáváme, že klienti ihned začnou rozhýbávat finanční trh s penězi," uvedla UBS v prohlášení.

"Podnikání se stabilně vrací do normálního stavu," uvedl generální ředitel Oswald Grübel, který je v čele banky od března. "Akce vedení přinášejí viditelné výsledky a pokračujeme ve snižování rizik a posilování kapitálu," dodal. UBS se podařilo dále omezit rizikové investice a snížit počet zaměstnanců o téměř 2800 na současných 69 000. Podle Grübela také klienti začínají bance opět důvěřovat, zvláště poté, co se jí podařilo urovnat spor s americkým daňovým úřadem.

Blahodárný smír s USA

Vedení UBS se podařilo zastavit úprk klientů, jejichž majetek spravuje divize asset managementu.

K obnovení důvěry v ústav pomohla dohoda o urovnání vleklého sporu s federální vládou Spojených států. Ta požadovala, aby jí UBS předala seznam zhruba 52 tisíc kont bohatých Američanů, jimž měl ústav údajně pomoci vyhnout se placení daní.

Švýcaři už v rámci urovnání sporu vládě USA zaplatili 780 milionů dolarů a souhlasili s tím, že jí předají údaje o 250 účtech. Další podrobnosti o dohodě zveřejněny nebyly, konstatuje list The Wall Street Journal.

Pro UBS je ovšem klíčový samotný fakt, že ji americké úřady přestanou vyšetřovat. Snáze se jí bude bojovat o nové klienty v USA, kde divize UBS Wealth Management Americas koncem letošního března spravovala klientům majetek skoro za 620 miliard dolarů.

Ústav v USA poskytuje služby dvěma milionům klientů. Svoji přítomnost tam výrazně posílil v roce 2000, kdy za 10 miliard dolarů převzal brokerský dům PaineWebber Group, spravující tehdy majetek přibližně za půl bilionu dolarů.