Americká centrální banka (Fed) i regulátoři finančního sektoru ve světě zvažují myšlenku zavést pro velké banky povinnost držet vyšší kapitálové rezervy. Byla by to jedna z cest, jak snížit rizika, která by mohla opět destabilizovat celý finanční systém, řekl v pátek šéf Fedu Ben Bernanke.

Regulační orgány rovněž uvažují nad možností požadovat po bankách, aby větší část svého kapitálu držely ve formě běžných akcií. Některé firmy by možná musely držet rezervní kapitál ve formě určitých dluhopisů, které by mohly být v případě potíží přeměněny na akciový kapitál, řekl Bernanke na bankovní konferenci ve státě Massachusetts.

"Jsou nezbytné další kroky, které zajistí dostatečný kapitál (u bank)," řekl Bernanke ve svém dosud nejpodrobnějším představení nově vznikajícího přístupu k regulaci bank.

Otázka bankovního kapitálu byla jedním z klíčových faktorů vzniku nedávné těžké finanční krize. Někdejší ekonom Fedu Arnold Kling například považuje kapitálovou regulaci za její stěžejní příčinu. Bankovní kapitál je v posledním desetiletí regulován takzvanými basilejskými pravidly, která nutí banky hodnotit aktiva podle míry rizika a podle toho držet určitý podíl základního kapitálu.

Banky kvůli basilejským pravidlům preferovaly vysoké držení hypotečních cenných papírů, které tehdy ratingové agentury i regulační úřady včetně Fedu hodnotily jako velmi bezpečné, takže na ně banky mohly držet mnohem nižší podíl kapitálu než na jiná aktiva. Pod politickým tlakem na dostupnost bydlení v USA však bankovní standardy poskytování hypoték od 90. let výrazně upadaly, což s nárůstem podílu hypoték v bankovních bilancích vytvořilo silně výbušnou směs, která vedla ke krizi.

Fed chce rovněž posílit bankovní dohled, o němž Bernanke přiznal, že se mu nedařilo zachytit rizikové praktiky, které přispěly ke krizi. Fed proto chce vést rozsáhlejší kontroly u bank a žádat od nich více zpráv.

Bernanke řekl, že Fed bude vést častější a soustavnější "horizontální" šetření, tedy nikoli tradiční kontroly "banku od banky", ale prověrky celé šíře podobných institucí s užitím podobných kritérií. Tohoto typu již byly jarní "zátěžové testy", kapitálová prověrka 19 velkých amerických bank, která přispěla k obnovení důvěry ve finančním systému a uvolnila bankám přístup k soukromému kapitálu.

Bílý dům a Kongres nyní debatují o reformách regulace finančního sektoru, aby se zabránilo opakování hluboké finanční krize, která vedla k ekonomickému propadu, stále častěji přezdívanému "Velká hospodářská recese". Prezident Barack Obama sice požaduje zavedení reforem do konce roku, spory o detaily však zřejmě povedou k odkladu dokončení plánů do příštího roku.