Penzijní fondy se handrkují, jaké cesty vzájemného přetahování klientů jsou přípustné a jaké ne. Nejrůznější bonusy a prémie pro nové klienty jsou kontroverzní hlavně proto, že zvyšují náklady fondů a ubírají tak z peněz ostatních střadatelů. Tyto náklady přitom během posledních let přesáhly čtyři miliardy korun a z výnosu klientů ukrojují průměrně půl procentního bodu.

Situace je stále vyhrocenější. Fondy, které vysoké pobídky nabízejí, totiž klienty získávají. A ty, které se drží zpátky, ztrácejí podíl na trhu.

ČNB to má rozsoudit

Zákon, který začal platit v srpnu a měl náklady na získávání klientů snížit, ale nemluví jasně. A tak záleží na každém, jak si ho vykládá. ČNB proto nyní připravuje úřední sdělení, které má za cíl situaci vyjasnit. Než je zveřejní, nechce situaci komentovat.

Pod palbou konkurence se ocitá hlavně Penzijní fond Allianz a PF České pojišťovny, které oba dávají bonus dvě procenta z převedené částky klientům, kteří přišli od konkurence.

Sporné je především to, že zvýhodňuje některé klienty na úkor jiných. Navíc podle některých odborníků jde proti duchu zákona, který měl přestupy fondů omezit. Ten mimo jiné zavedl osmisetkorunové poplatky pro klienty, kteří z penzijního fondu odejdou dřív než za pět let spoření.

Pobídka vynahradí poplatek

U některých převodů se pak stává, že pobídka tento poplatek plně kompenzuje. Pokud klient převede 40 tisíc korun, což dnes odpovídá průměrnému vkladu v penzijním fondu, dostane při dvouprocentním bonusu za podpis smlouvy přesně 800 korun.

Takže klienta přechod nestojí nic. Jenže penzijní fond, který pobídku dal, o peníze přichází a zatíží tím ostatní střadatele.

"Domníváme se, že nejednáme proti zákonu. Výplata bonusu totiž nenavyšuje náklady fondu, ukrojí se z provize zprostředkovatelů," hájí strategii ředitel Allianz penzijního fondu Petr Poncar. "Musím jednat jako správný hospodář, je to má zodpovědnost vůči akcionářům. Fond, který pobídky nedává, ztrácí podíl," dodává.

Fondy, které nabízejí nižší bonusy, například ING s podobnými strategiemi ale nesouhlasí. "Některé pobídky na trhu za sebe vnímám jako nepřípustné. Zřejmě ale budeme nuceni k podobné strategii sáhnout také. Sami teď ztrácíme podíl na trhu, protože jednáme v duchu daného zákona," říká Jiří Rusnok, šéf Asociace penzijních fondů a ředitel ING PF. Představitelé penzijních fondů vítají, že se centrální banka problémem zabývá. "Je třeba, aby někdo stanovil jasná pravidla hry," říká Rusnok.

Penzijní fondy v ČR

4,104

miliardy korun tvoří náklady na získávání klientů, které figurují v účetnictví fondů a ukrajují z výnosů klientů.

0,5

procentního bodu. Tolik průměrně z výnosu penzijních fondů ukrojí náklady na získávání klientů a přetahování klientů.

189

miliard korun. Zhruba tolik peněz fondy spravují. Spoří si v nich asi 4,3 milionu lidí. Jejich počet zatím stále roste, i když tempo růstu zpomaluje.

Chceme mít jasno

Nejasnosti v zákoně křiví trh. Kdo si netroufne jít až na jeho hranu, ztrácí podíl na trhu, domnívá se šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.