Nebezpečí v podobě nedosažní inflačního cíle, který si stanovila centrální banka, spatřuje v současnosti viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Uvedl to na Žofínském fóru, které se věnovalo tématu Jak hospodaří bankovní sektor v období krize.

Singer také hovořil o možném snížení základních úrokových sazeb ČNB, které již v pondělí zmínil guvernér Zdeněk Tůma. Podle Singera se však účinnost snižování sazeb s jejich přibližováním k nule snižuje. Viceguvernér však upozornil, že ČNB hrozí nenaplnění inflačního cíle. "Budeme zvažovat všechny možné nástroje, abychom ho naplnili," dodal s poukazem, že by kromě pohyb sazeb směrem dolů mohly doplnit i další nástroje.

"Tu debatu o jiných nástrojích jsme zveřejnili s ohledem na to, abychom inflaci dostali k našemu cíli v roce 2010 dvě procenta," dodal, čímž naznačil již dlouhodobější obavy centrálních bankéřů, že by inflace mohla být na nižší úrovni, než je inflační koridor, který si ČNB stanovila.

Stejně jako v pondělí na slovní intevenci Tůmy i dnes reagovala koruna na slova Singera oslabením, když vůči euru klesla přes 25,60 CZK/EU.

Nebezpečné úvěry v selhání

Podle Singera je současná krize v nejlepším případě zhruba ve dvou třetinách. Jistým nebezpečím jsou také tzv. úvěry v selhání - tedy nesplácené úvěry, které budou narůstat minimálně do konce příštího roku.

Naplňují se tak všechna očekávání z vysokého růstu úvěrového rizika podnikatelských subjektů, finančních institucí i domácností. "Růst úvěrů se prudce zpomalil a letos bude jen pětiprocentní," dodal Singer.

Na úvěry v selhání, neboli součet nestandardních, pochybných a ztrátových úvěrů na celkovém objemu,  musejí banky vytvářet opravné položky, což jim snižuje zisk. Objem opravných položek ke konci loňského roku činil 46,6 miliardy korun, tedy 66 procent celkového objemu úvěrů v selhání.

Ekonomické zotavení ve tvaru W

Na rizikové úvěry navázal člen představenstva České spořitelny Pavel Kysilka, který uvedl, že ekonomické zotavení nebude mít tvar V. To by znamenalo rychlé zotavení, ale to je podle něj už nereálné. "Ekonomické zotavení bude mít tvar U, nebo dokonce W," dodal Kysilka.

Jak uvedl už dříve viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, podruhé by se ekonomika na dolní úrověň měla dostat kolem roku 2010. Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí technicky vymanila z recese. Hrubý domácí produkt za tři měsíce do konce června sice meziročně klesl o 5,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však zvýšil o 0,1 procenta.