Irská policie vstoupila mezi nositele žertovných Nobelových cen za vědecký výzkum známých jako Ig Nobel Prizes. Získala ocenění za literaturu díky tomu, že její příslušníci padesátkrát pokutovali řidiče Prawo Jazdy, což, jak se později ukázalo, nebylo jméno řidiče, ale název jeho průkazu v polštině. Ceny ve čtvrtek na ceremoniálu v divadle harvardské univerzity Sanders Theatre získalo ještě dalších devět oceněných.

Cenu za ekonomii obdrželi manažeři islandských bank za to, že ukázali, "jak se z maličkých bank mohou stát obrovské banky a pak zase maličké". Ekonomická recese udala tón i celému večeru, jehož hlavním tématem bylo riziko ve všech možných podobách. Pauzy mezi předáváním cen rovněž vyplňovala miniopera věnovaná finanční krizi.

Řada oceněných si ceny přišla převzít osobně. Šlo například o Stephana Bolligera z univerzity ve švýcarském Bernu. Vědec se svými kolegy získal Ig Nobelovu cenu míru za výzkum, zda jsou při úderu do hlavy nebezpečnější plné, nebo prázdné láhve.

Velký úspěch mělo u publika hned první ocenění - cena za veterinární medicínu. Získala ji dvojice vědců z univerzity v anglickém Newcastlu, díky jejichž bádání je svět bohatší o poznatek, že pojmenované krávy dojí více než krávy bezejmenné.

Porotě ceny, kterou uděluje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu), neuniklo ani snažení trojice mexických vědců, kteří dokázali vyrobit diamanty z tequilly. Získali ocenění za chemii.

Cenu za fyziku získala opět trojice vědců, tentokrát ze Spojených států. Podařilo se jim prokázat, proč se těhotné ženy nepřekotí, i když se jim kvůli požehnanému stavu změní gravitační těžiště.

Někteří vědci byli ze svého ocenění nadšeni. Boliger, který na bernské univerzitě vede katedru forenzní medicíny, například agentuře AP řekl, že výzkum úderů prázdnými a pivními lahvemi měl své oprávnění. Pomůže prý u soudů při posuzování škod způsobených při takových napadeních.

Žertovné Nobelovy ceny se udělují od roku 1991. Bývají uděleny v celkem deseti kategoriích. Jejich vyhlašování se pravidelně zúčastňují skuteční nositelé Nobelových cen, letos mezi nimi nechyběl například loňský držitel tohoto ocenění za ekonomii Paul Krugman. Před předáváním cen pak na pódiu vystoupili i někteří jejich držitelé z minulých let.

Seznam držitelů letošních Ig Nobelových cen:

VETERINÁRNÍ MEDICÍNA - Catherine Douglasová a Peter Rowlinson z univerzity v Newcastlu, kteří prokázali, že pojmenované krávy mají vyšší dojivost než krávy bezejmenné.

MÍR - tým vědců z bernské univerzity, který zkoumal, zda je nebezpečnější úder do hlavy prázdnou, nebo plnou pivní lahví.

EKONOMIKA - manažeři islandských bank, kteří "dokázali z maličkých bank udělat obrovské banky a pak zase maličké".

CHEMIE - Javier Morales, Miguel Apatiga a Victor Castano z Mexika, kteří objevili postup, jak vyrábět diamanty z tequilly.

MEDICÍNA - Američan Donald Unger, který si 60 let praskal klouby na své levé ruce, aby zjistil zda to přispívá ke vzniku artritidy. Artritida se mu nerozvinula na žádné ruce, takže dospěl k závěru, že mezi oběma jevy není souvislost.

FYZIKA - Katherine Whitcomová, Liza Shapirová a Daniel Lieberman z USA, kteří zkoumali proč se těhotné ženy nepřekotí.

LITERATURA - irská policie, která udělila padesát pokut řidiči jménem Prawo Jazdy, což polsky znamená "řidičský průkaz".

VEŘEJNÉ ZDRAVÍ - Elena Bodnarová, Raphael Lee a Sandra Marijanová z USA, kteří vyvinuli podprsenku přeměnitelnou na dvě plynové masky.

MATEMATIKA - zimbabwská Centrální banka a její guvernér Gideon Gono, kteří nechali vytisknout bankovky o hodnotách od jednoho centu do jednoho biliónu tamních dolarů.

BIOLOGIE - trojice vědců z Japonska, kteří prokázali, že bakterie nacházející se v pandím trusu dokáže zmenšit kuchyňský odpad o 90 procent.