Hospodářská finanční krize doléhá na celý svět, a to nejen v rámci financí, ale také na pracovní trh. Zatímco dříve se snažili zejména Číňané dostat za prací na bohatý západ, nyní se situace obrátila a lidé z Evropy a USA hledají práci v Číně.

Je to i případ Američanky Mikaly Reasbeckové (23), jejíž nejlepší pracovní pozicí, kterou dokázala najít po skončení Emerson College V Bostonu, bylo počítání léků v lékárně na zkrácený pracovní úvazek za 7 dolarů (119,40 korun) na hodinu. Tuto práci si přitom našla až po dvou měsících, kdy rozposlala žádosti do 50 různých měst. Rozhodla se přesto na riskantní krok.

V únoru nasedla do letadla do Pekingu a v čínském hlvním městě se začala hledat práci, napsal slovenský zpravodaj sme.sk a agentura AP.

V USA se práce hledá těžko

Nikaly Reasbecková našla práci po týdnu. Dnes na plný úvazek učí v Pekingu angličtinu. "V USA jsem rozposlala pracovní příležitosti po celé zemi. Práce tam jednoduše není," uvedla Reasbecková.

Z podobných důvodů přichází za prací do Číny stále více mladých cizinců. Trh je sice na evropské či americké poměry odlišný, ale zdaleka na tak zatažený do krize jako Spojené státy nebo Evropa.

Většina cizinců se uchytí v oblasti výuky angličtiny, o kterou je v Číně velký zájem především mezi studenty a podnikateli. Stále více však přicházejí zájemci z počítačového sektoru, financí a dalších oblastí.

Žádost o práci

Čína je často pružnější při vyřizování žádostí o práci než například Rusko, ale i mnohé země Evropské unie. Zaměstnavatelé sice v Číně potřebují povolení na přijetí cizinců, úřady však pošlou odpověď na žádost už do 15 pracovních dnů, narozdíl od několikaměsíčního čekání v jiných státech.

Podobně jako ve Spojených státech, i zde musí zaměstnavatelé vysvětlit, proč chtějí raději cizince než Číňana. Vláda ale ráda dá najevo, že má zájem o lidi s technickými a manažerskými znalostmi.

Ke konci roku 2008 mělo pracovní povolení v Číně přibližně 217 000 cizinců, což je o 7000 více než o rok dříve. Další tisíce mají dočasná pracovní víza, která si chodí pravidelně obnovovat.

Čínština není podmínkou

Zatímco některá pracovní místa požadují alespoň částečné ovládaní čínštiny, někteří zaměstnavatelé nepožadují tento jazyk vůbec, pokud má uchazeč vědomosti a zručnost. Počítají s tím, že se postupně jazyk naučí.

Některé firmy dokonce přímo vyžadují cizince, kteří jim pomáhají s úředními dokumenty v angličtině a v komunikaci se zahraničními partnery.

Nic ale nemusí trvat věčně a cizincům roste konkurence v podobě mladých Číňanů. Hlavně těmi, kteří studovali naopak v zahraničí mimo Čínu. "Mnozí z nich se vracejí domů vyzbrojeni angličtinou a už několikaletými zkušenostmi z praxe, řekl výkonný ředitel společnosti na výzkum trhu v Šanghaji China Market Research Group Shaun Rein.