Pondělní jednání expertní komise politických stran o tom, jak změnit Ústavu a umožnit předčasné volby, mělo být podle šéfa ODS Mirka Topolánka detailem. Jenže se ukazuje, že dojít ke shodě bude daleko složitější.

Na jednání padaly stále nové návrhy. Podle informací HN například expert Strany zelených František Korbel navrhl zesílit při rozpouštění sněmovny pravomoci prezidenta. "Přišel s tím, že pokud si 120 poslanců odhlasuje rozpuštění sněmovny, bude se moci rozhodnout prezident, jestli návrhu vyhoví a sněmovnu skutečně rozpustí nebo ne," řekl HN zdroj, který se jednání účastnil.

Korbel pro agenturu ČTK dodal, že zelení podporují v případě souhlasu prezidenta slůvko "může" jako pro ústavní pojistku a pozdější termín voleb. Stejný názor mají i lidovci. Formulace "prezident může" podle jejich experta Pavla Svobody koresponduje nejvíc se současným zněním normy. ODS podle Zdeňka Zajíčka preferuje, aby prezident sněmovnu rozpustit musel.

Předtím už rozhovory zkomplikovali komunisté, kteří se přidali na stranu původního návrhu ČSSD. Ten chtěl přijmout úpravu, která by zkracovala volební období a umožňovala tím poslancům, aby až do voleb brali své platy a čerpali poslanecké náhrady. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že komunisté také chtějí, aby o rozpuštění sněmovny spolurozhodoval i Senát.

Lidovci se ohradili a uvedli, že pokud požadavky sociálních demokratů uspějí, nebudou pro ústavní změnu hlasovat. KDU-ČSL totiž podpoří pouze takovou změnu ústavy, která umožní okamžité rozpuštění sněmovny.

Pokud by se ČSSD a KSČM společně vymezily vůči ostatním stranám, nemohl by být žádný ústavní zákon schválen. Ve sněmovně je k tomu totiž potřeba 120 hlasů.

Klaus každý návrh z parlamentu rád podepíše

Jednání expertní komise mělo za cíl vytvořit podklady pro večerní schůzku šéfů politických stran ve Sněmovně. Politici se na postupu "napřed komise, pak my" dohodli včera večer. Tehdy předseda ODS Mirek Topolánek oznámil, že se prakticky všechny strany shodly na takzvané variantě 1, tedy že poslanci odhlasují rozpuštění Sněmovny.

"Už včera jsem prezentovala, že nám připadá schůdnější varianta 2 (zkrácení funkčního období Sněmovny). Funkční období by končilo až dnem nových voleb," řekla serveru iDNES.cz poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová.

"Jakýkoliv návrh, který z parlamentu dostanu, samozřejmě rád podepíšu," uvedl dříve prezident Václav Klaus. Zároveň prohlásil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby se volby konaly co nejdříve. Podle něj mezivládí ničemu neprospívá, politici nejsou schopni sestavit státní rozpočet nebo nominovat českého eurokomisaře. "To opravdu musí udělat až plnohodnotná vláda, kde bude jasné, kdo v ní je, kdo v ní není, kdo je opozice," uvedl prezident.

Předčasné volby se v původním termínu 9. a 10. října budou konat zřejmě jen v případě, že Ústavní soud ve čtvrtek shodí ze stolu ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka a zruší své předběžné pozastavení prezidentského rozhodnutí. Pokud soud rozhodne jinak, počítají politické špičky s trvalou změnou ústavy.