Jasné to bylo, už když včera po poledni vyšli předsedové všech stran po jednání s prezidentem před novináře. Ještě večer předtím byli překvapeni a rozzlobeni nečekaným krokem Ústavního soudu, který zmrazil volby připravené na 9. a 10. října. Jenže ve středu se už sebevědomě usmívali.

Šéfové stran jsou totiž přesvědčeni, že našli způsob, jak mít volby co nejdřív. Nepočítají už sice s říjnovým termínem, ale odhadují, že hlasovat se bude zřejmě začátkem listopadu.

Celé to má zajistit bleskovou legislativní smršť, během níž sněmovna i Senát za pár dnů přijmou nový ústavní zákon, podle nějž bude možné rozpouštět sněmovnu a vyhlašovat předčasné volby.

Jenže: není vůbec jisté, že to podle zákonů mohou udělat – právě kvůli nevídané rychlosti, s jakou chtějí mít zákon co nejdřív na stole. A tak riskují, že i nová norma kvůli tomu skončí u Ústavního soudu. Nebo co hůř – že někdo dokonce zpochybní celé volby. „Varuji: jakýkoli neobvyklý postup může do budoucna přinést problémy,“ říká například proděkan pražských práv Jiří Hřebejk.

Nový zákon, říkají všichni

Plán, na němž se strany dohodly, je plný složitých procesních kliček, takže alespoň zjednodušeně.

Experti připraví nový zákon, který bude řešit, kdy a jak je možné vyvolat předčasné volby, a oficiálně ho do sněmovny předloží vláda. Vzápětí šéf sněmovny Miloslav Vlček vyhlásí takzvaný stav legislativní nouze. Tedy mimořádnou situaci, kdy poslanci místo obvyklých tří čtení mohou zákon schválit během jediného. „Pokusíme se využít všech možných zkrácených lhůt včetně legislativní nouze tak, abychom to stihli,“ prohlásil včera Mirek Topolánek. Politikům díky této „nouzi“ odpadnou i další lhůty pro projednávání, takže zákon zamíří okamžitě do Senátu a pak k prezidentovi.

V zákonu bude napsáno, že platí okamžitě a také prezident ho bude moci podepsat třeba i týž den, co pro něj zvednou ruku senátoři. Že zákon hladce projde přes tři pětiny poslanců i senátorů (pro schválení je potřeba ústavní většina), je po včerejšku jisté: návrh se líbí ODS, sociálním demokratům, komunistům, TOP 09, zeleným a připojili se nakonec i váhající lidovci.

„Dokážeme se v Senátu shodnout,“ říká šéf senátorů za ČSSD Petr Vícha. „Ve sněmovně může být hotovo během pár hodin,“ odhaduje místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS. A podpora prezidenta je také jistá. Václav Klaus včera prohlásil, že on ani strany nebudou na rozhodnutí ústavních soudců čekat. „Nesmiřujeme se s myšlenkou, že zmizí předčasné volby a že budeme čekat, co se vyvine bez naší aktivity,“ řekl.

„Nouze“ pomůže zrychlit

Je tady ale jeden problém. Ústavní zákon se nesmí projednávat ve zrychleném režimu legislativní nouze – leda v ohrožení země či práv občanů nebo když hrozí vážné hospodářské škody. První dvě možnosti padají, takže zbývají jedině ekonomické potíže.

Jenže pokud někdo takový zákon napadne (a advokát Jan Kalvoda včera serveru iDnes.cz potvrdil, že to jistě udělá), nemuselo by tohle zdůvodnění ústavním soudcům stačit. Protikrizový rozpočet totiž mohou schválit i současní poslanci.

Navíc: pokud se podaří v rekordní rychlosti ústavní zákon prosadit, je tady ještě „běžný“ volební zákon. Stanovuje lhůty, někdy až víc než sedmdesátidenní – například pro podání kandidátek nebo vylosování čísel. A kdyby měly být volby co nejdříve, tak zatím nikdo přesvědčivě nevysvětlil, jak tyto lhůty zkrátit. Jinak by volby v listopadu být nemohly. Jednou z možností podle ODS je, že by si termíny určila sama volební komise.

S přispěním Jany Sotonové a Marie Valáškové