Občanští demokraté slibují, že po volbách uvolní pracovní smlouvy a aspoň částečně zbaví firmy starostí s lidmi, které potřebují propustit.

Pokud firmy přijmou do práce nezaměstnaného člověka, měly by podle ODS mít možnost ho propustit už za měsíc. A odstupné by zaplatil stát.

Dnes je výpovědní lhůta dva měsíce a firma musí propuštěnému zaplatit tříměsíční odstupné, což řadu z nich odrazuje od toho vytvářet nová pracovní místa.

"Chceme v době krize odstranit strach zaměstnavatelů z vytváření nových pracovních míst. Zaměstnancům, kteří takto práci získají, navíc zajistíme smlouvu na dobu neurčitou. Naše analýzy ukazují, že většina takto vytvořených míst zůstane zachována," řekl HN místopředseda ODS Petr Nečas.

Konkrétní kroky pro snížení deficitu chybějí 

Nový protikrizový návrh je důležitou součástí volebního programu ODS, který v pondělí největší pravicová strana zveřejnila. Různých úlev a státních podpor pro vytváření pracovních míst je v programu ODS hned několik.

Z programu ale není jasné, jak chce ODS v historicky největší rozpočtové krizi snížit schodek státního rozpočtu o desítky miliard. Na jedné straně občanští demokraté své tradiční pravicové voliče ujišťují, že nebudou zvyšovat daně, na druhé straně ale v programu nejsou žádné výrazné úspory.

ODS lidem v programu slibuje, že se dopracuje i k vyrovnanému rozpočtu - ale nejdříve po osmi letech vládnutí. Jen za úroky ze státního dluhu dá letos česká vláda přes 55 miliard. A bez tvrdých škrtů tuhle částku zlikvidovat prostě nepůjde.

ODS sice slibuje rázné reformy důchodů a zdravotnictví, ty se ale projeví až za několik let. Výraznější sociální škrty pak v programu nejsou prakticky vůbec.

Občanští demokraté naopak před volbami víc než dva miliony důchodců ujišťují, že jim budou pravidelně zvyšovat jejich penze. V pondělí pak definitivně odmítli plán ministra financí Eduarda Janoty na snížení státních podpor stavebnímu spoření.