S obamovskou nálepkou na tričku a s plakátem, který podporuje reformu zdravotního pojištění, má Liza Snowdenová pocit, jako by se ve stroji času přesunula o rok zpět.

"Je to jako předvolební kampaň," vzpomíná, jak vloni v létě jezdila po Marylandu ze shromáždění na shromáždění a agitovala za zvolení Baracka Obamy.

Jenže tehdy bylo obamovské nadšení jasně v přesile. Teď je aktivita na druhé straně, se svým transparentem je Liza takřka osamocená.

"Obama je Velký bratr, Socialismus přerozděluje chudobu, Obamova reforma? Jen přes moji mrtvolu,"- to jsou nápisy, které teď hýbou davem. Nebo i drsnější: "Obama se učil u Hitlera."

Návrh zdravotní reformy, který je klíčovým bodem Obamovy vnitropolitické agendy, postavil jeho odpůrce na nohy. Veřejný odpor zpomalil projednávaní návrhu v Kongresu. V těchto týdnech chtěl mít Obama hotov hrubý text zákona, místo toho musel vyrazit po Americe, aby obhajoval samotnou myšlenku reformy.

Demokratičtí kongresmani a senátoři jsou ve svých okrscích bombardováni nesouhlasnými emaily a telefonáty. A jen několik těch odvážnějších se podobně jako prezident odhodlalo k přímým diskusím s voliči.

"Musím uznat, že jsou dost naštvaní. Energie je to stejná jako vloni, ale proti Obamovi," popsala Liza shromáždění asi 1500 lidí, kteří ve středu odpoledne čekali před budovou vysoké školy v Hagerstownu na debatu s demokratickým senátorem za stát Maryland Benjaminem Cardinem.

Obamův "socialismus"

Obamův návrh předpokládá, že vedle soukromých pojišťoven by vznikl i státem provozovaný úřad, který by zajistil v podstatě všeobecné zdravotní zabezpečení.

Podle administrativy by se tím vyřešil problém 47 milionů nepojištěných Američanů. Podle kritiků to zcela odporuje americkým principům a vedlo by to, podobně jako v Kanadě či v Evropě, jak odpůrci tvrdí, ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče.

"Všichni budou pojištění, ale za jakou cenu? Že to tady bude jako v Rusku," uvažuje Allan Poteshmin, na jehož protestním plakátě je v azbuce napsáno: "Dělníci země, spojte se, braňte se! Komunistické lékařství = smrt." Allan k tomu vysvětluje, že prý ví, o čem mluví, jeho rodiče, otec z Taškentu, matka z Kyjeva, emigrovali v 70. letech do Ameriky.

Hlavně civilizovaně

"Děkuji vám, že chcete být zodpovědnými a dobře informovanými občany. A doufám, že budeme mít civilizovanou diskusi," říká do zaplněného sálu žena, která moderuje debatu, a pak už se za řečnický pultík staví senátor Cardin.

"Federální vláda má zodpovědnost za to, aby všichni Američané měli přístup ke zdravotní péči," opakuje senátor ústřední argument proreformních plánů.

"A kde to je v ústavě?" vykřikne kdosi z publika a sálem to souhlasně rezonuje. Když přijde čas na otázky, vytvoří se u dvou mikrofonů okamžitě dlouhé zástupy lidí. Dotazy a odmítavé výkřiky brzo ukážou, že tady už zdaleka nejde jenom o reformu.

"Támhle dole v přední řadě sedí můj devítiletý syn, jak mu zatraceně vysvětlím, že bude muset platit za všechna vaše špatná rozhodnutí," říká jeden z rozčilených tazatelů, podle něhož Obamova administrativa zem nevratně zadlužuje.

"Je to jasný pokus vlády převzít moc a kontrolu," tvrdí starší šedovlasá žena a papír, na němž má napsané své prohlášení, se jí rozčilením třese v rukou. Dvě třetiny sálu po těchto slovech vyskočí na nohy a tleskají.

Ještě zadýchaná ze svého vystoupení se šestasedmdesátiletá Cindy Maguireová nejdříve novináře ptá, odkud je. "Z Prahy? Tam jsem v 70. letech nějaký čas sloužila na americké ambasádě, byla jsem zdravotní sestra u námořní pěchoty."

Vloni Obamu nevolila, ale byla prý smířená. "Jenže teď se bojím, že naše země se přiblížila k bodu zlomu. K Americe, v níž bych si nepřála žít."

Podle analytiků má prezident Obama letošní podzim k tomu, aby svoji reformu obhájil. Jinak na ni bude muset zapomenout, což by byl pro jeho prezidentství fatální debakl.

Obama s knírkem
Odpůrci reformy zdravotního pojištění provokují slogany jako "Obama se učil u Hitlera" a prezidentovými portréty s domalovaným hitlerovským knírkem.