Na španělském ostrově Mallorca v hlavním městě Palma de Mallorca vybuchly v neděli tři nastražené bomby. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn, protože explozím předcházela telefonická výstraha. Podobně varovat má ve zvyku baskická teroristická organizace ETA, k níž se také anonymně volající hlásil.

Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že anonym zavolal v 11:30 SELČ do jisté taxislužby v Baskicku a oznámil tam uložení tří bomb v Palmě de Mallorca, které mají explodovat do 18:00 SELČ. Společnost informaci ihned předala policii, která zařídila varování na Baleárách a vyklidila označenou oblast.

První bomba vybuchla na dámské toaletě jisté restaurace, kde ji teroristé zanechali v batohu. Druhá explodovala o něco později venku nedaleko od této restaurace. Jde o podnik na okraji města poblíž jachtařského přístavu, v oblasti hojně navštěvované turisty, na trase mezi centrem a letištěm. Třetí bomba explodovala v centru města v podzemním nákupním středisku pod hlavním náměstím Plaza Mayor. Také v tomto případě policie stačila oblast včas evakuovat.

Výbuchy obou bomb byly podle svědků slabé, v podstatě symbolické. Mnoho zranění by nezpůsobily ani v případě, že by varování z nějakého důvodu selhalo a k evakuaci nedošlo. ETA tedy patrně dodržuje svou dlouhodobou taktiku, podle níž při útocích na civilisty a zahraniční turisty užívá jen "demonstrační" nálože, protože případné lidské oběti v takových případech obracejí veřejné mínění proti ní. Silné, smrtící nálože používá jen při útocích na španělskou policii, takzvanou civilní gardu.

Tak tomu bylo i před deseti dny, kdy ETA podnikla pumový útok poblíž četnických kasáren na Mallorce, který si vyžádal životy dvou četníků a několik zraněných. O několik hodin později zde byla zneškodněna řízeným výbuchem druhá nálož, kterou útočníci nastražili pod vozidlo četníků.

Některé komentáře soudí, že ETA přenesla svou snahu vynutit si terorem vznik nezávislého Baskicka z pevniny na "prázdninové ostrovy" Baleáry, kde může zastrašením turistů způsobit Španělsku větší ekonomické škody a přilákat také větší pozornost mezinárodních médií.

Německé ministerstvo zahraničí vydalo po dnešním prvním atentátu prohlášení, že nevidí žádný důvod k výraznějšímu varování občanů před cestami do Španělska. Pro Mallorku platí již delší dobu všeobecné varování, že tam hrozí útoky ETA. Další útoky nelze vyloučit, ale není ani důvod k ostřejšímu varování před touto destinací, citovala agentura DPA z dokumentu.

Od roku 1968 bojuje ETA za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat ze španělských provincií Álava, Vizcaya, Guipúzcoa a Navarra a z francouzských provincií Labourd (podle Basků Lapurdi), Basse-Navarre (Behe-Nafarroa) a Soule (Zuberoa). Za dobu svého boje připravila ETA o život přes 800 lidí.

V posledních dvou letech byla organizace značně oslabena opakovanými policejními zásahy a zatýkáním. Španělské bezpečnostní síly předpokládají, že ETA chce útoky na Mallorce ukázat španělské vládě i svým stoupencům, že neztratila na síle.

Baskická teroristická organizace ETA přiznala čtyři útoky v červnu a červenci, včetně toho, v němž zahynuli tři policisté.

Baskičtí separatisté jsou viněni ze smrti osmi set lidí za posledních 40 let. Jsou oběťmi kampaně ETA za nezávislost vlastní země na severu Španělska a Francie.