Lidovci se chtějí radikálně a jednou pro vždy odstřihnout od dědictví svého bývalého předsedy a ministra financí Miroslava Kalouska. A daří se jim to výborně. "Nová" KDU-ČSL se s Kalouskem a jeho stranou TOP 09 shodne v ekonomických otázkách snad jen v podpoře rodin s dětmi.

Zatímco Kalousek prosadil před dvěma lety s Mirkem Topolánkem rovnou daň, současný šéf Cyril Svoboda chce znovu zavést progresivní zdanění. Všichni lidé, kteří vydělávají víc než 62,5 tisíce měsíčně, by měli podle "nové" KDU-ČSL platit daň 18 až 20 procent ze superhrubého příjmu (což je zhruba 27 až 30 procent z hrubého příjmu). Ti ostatní by měli státu odvádět 15 procent ze superhrubé mzdy.

"Ano, chceme progresivní zdanění občanů. Protože jistá míra solidarity ve společnosti je žádoucí. Proto budou dvě sazby, které budou blízko sebe. Já osobně se kloním spíše k menšímu rozdílu. V žádném případě nechceme penalizovat někoho, kdo vydělává více peněz," řekl v rozhovoru pro HN šéf lidovců Svoboda.

Zatímco Kalousek zrušil zavedením rovné daně z příjmu společné zdanění manželů, KDU-ČSL ho chce znovu obnovit. "Naše strana považuje za největší chybu Miroslava Kalouska právě to, že kývl ODS od společného zdanění manželů," říká Svoboda, který sám seděl v Topolánkově vládě, která společné zdanění manželů zrušila.

Zdražíme tabák i alkohol

Zatímco Kalousek chtěl snižovat přímé daně všem, lidovci je chtějí snížit jen rodinám se dvěma a více dětmi. A to velmi výrazně. Například rodina s celkovým příjmem 65 tisíc hrubého se čtyřmi dětmi by měla podle KDU-ČSL ušetřit na daních skoro pět tisíc měsíčně. Naopak lidé, kteří děti nemají, by platili na daních o 250 korun měsíčně víc.

Svoboda se ale toho, že by KDU kvůli "nabídce" na zvýšení daní přestali volit lidé bez dětí, vůbec nebojí. "Pro racionálně uvažujícího člověka je to dobrá zpráva. Protože i ten, kdo nemá dítě, ví, že dnes vy i já platíme z naší mzdy důchody našich rodičů a prarodičů. A jednoho dne tady budeme potřebovat novou generaci, která to zaplatí také pro nás," argumentuje Svoboda.

Zatímco Kalousek byl jako ministr financí zásadně proti zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol, Svobodovi lidovci chtějí daně z alkoholu a tabáku zvýšit. "Určitě by mělo jít o zvýšení v řádu několika korun na litr alkoholu i krabičku cigaret," říká Svoboda.

Uvolníme stropy

Zatímco Kalousek odmítá zvýšení stropů na zdravotní a sociální pojištění, "postkalouskovská" KDU-ČSL chce stropy zvýšit. Hlavně kvůli tomu, že chtějí dostat víc peněz do zdravotnictví. "Prosadíme zvýšení stropů pro výběr zdravotního pojištění," píše se doslova v programu KDU-ČSL, který se podařilo HN získat. "K uvolnění stropů podle mého názoru kvůli výpadkům příjmů rozpočtu dojde," připouští Svoboda.

O tom, jestli to bude na pětinásobek průměrného platu, nebo dokonce na šestinásobek, jak chtějí sociální demokraté, se ale budou lidovci teprve rozhodovat.

Zatímco Kalousek chtěl, aby zdravotnické poplatky platili pokud možno všichni, lidovci chtějí zrušit poplatek za vydání léku na recept.

Zatímco Kalousek povolil kurzové sázení na internetu a proti hazardu nebojoval, Svobodova KDU chce z nesmiřitelného boje proti hazardu udělat jeden z nejdůležitějších pilířů svého programu. Svoboda chce, aby za každý nový automat platili jejich provozovatelé milion korun. Lidovci také chtějí dát městům a vesnicím možnost zakazovat videoterminály, na kterých jde za pár desítek minut prohrát celá výplata. A hlavně: KDU hodlá naprosto vážně prosadit úplné zrušení reklamy na hazard. "Hazard je zlo. Na hazard nemá být reklama. Společnost žije bez reklamy na kouření a nestalo se nic dramatického. Proč by to nemohlo jít i bez reklamy na hazard?" ptá se Svoboda.

Přískok k ČSSD

Pravdou je, že úkrok od Kalouska znamená přískok k sociálním demokratům. Stejně jako oni chtějí vyšší daně pro nejbohatší, společné zdanění manželů, vyšší slevy na dani pro rodiny s dětmi nebo omezení zdravotnických poplatků. A spojuje je i tvrdý boj proti hazardu.

I když při bližším pohledu se lidovci od ČSSD v ekonomických otázkách přece jen liší. KDU nechce zvýšit daně nejbohatším lidem tak výrazně jako ČSSD, zato ale hodlá zvýšit daně mnohem větší skupině lidí než sociální demokracie. Zatímco socialisté slibují zvýšit daně lidem až s příjmem nad 100 tisíc, KDU-ČSL hodlá zdanit vyšší sazbou už lidi s příjmem nad 62,5 tisíce.

Na rozdíl od ČSSD pak nechce Svobodova strana umožnit společné zdanění manželů jen rodinám s dětmi, ale všem rodinám bez rozdílu. Téměř dokonale se lidovci s ČSSD shodnou v tom, že by Česko mělo co nejdříve zavést euro.

Lidovci mají velmi podobný ekonomický program jako ČSSD a jsou tak jejím nepřirozenějším vládním partnerem. Svoboda ale zároveň řeči o přibližování k socialistům před volbami odmítá.

"Sociální demokraté se chovají populisticky, protože hrají na rozdělení společnosti mezi tzv. chudé a tzv. bohaté a to je chyba," říká šéf lidovců, který už vládl Česku jak s Mirkem Topolánkem, tak i s Jiřím Paroubkem.

Zdravotnictví

"Standardy"

KDU-ČSL ve svém programu píše, že je pro "vytvoření komplexních standardů odborné lékařské péče a úhradových standardů jako nároku z veřejného zdravotního pojištění".

Poplatky

Namísto regulačních poplatků za položky na receptu lidovci navrhují vynětí levných léků na banální onemocnění z úhrad ze zdravotního pojištění.

Doplatky

V lékárnách chtějí lidovci zavést jednotnou výši doplatků za léky. Chtějí také zakázat reklamní a marketingové akce u léků, které jsou plně či částečně hrazeny z pojištění.

Spoluúčast

Stávající spoluúčast pacientů považují lidovci za "dostatečně motivační". Nechtějí ji dále zvyšovat.


V rámci seriálu o volebních programech politických stran HN přinášejí analýzu záměrů KDU-ČSL.
Jako první HN hodnotily program ČSSD (22. 7.). Stejnému hodnocení HN podrobí i další strany, jakmile bude jejich program hotov.