Americký viceprezident Joseph Biden, který ve středu přiletěl do Tbilisi na jednodenní návštěvu, vyjádřil  Gruzii podporu ze strany Spojených států. Předtím navštívil Ukrajinu, jejíž vláda rovněž tíhne k Západu.

"Prezident (Barack) Obama mě vyslal do Gruzie, abych tady vyslal jasné a jednoduché poselství, že Spojené státy Gruzii podporují," prohlásil Biden při zahájení večeře s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

V patrné narážce na Rusko, které se staví proti prozápadnímu kursu gruzínské vlády, dodal, že jde o poselství "všem, kdo chtějí slyšet, i některým, kdo nechtějí".

Saakašvili v odpovědi řekl, že "Rusko staví v Gruzii novou berlínskou zeď", ale že "my nikdy nebudeme před Ruskem kapitulovat".

V loňském rusko-gruzínském konfliktu šlo o separatistickou gruzínskou oblast Jižní Osetii, kterou se Gruzie pokusila ovládnout silou. Rusko, které nad Jižní Osetií a další gruzínskou separatistickou oblastí Abcházií drželo ochrannou ruku, gruzínský útok odrazilo a jeho vojáci načas vstoupili na nezpochybňované gruzínské území. Rusko pak uznalo jednostranně vyhlášenou nezávislost Jižní Osetie i Abcházie. Jeho postup způsobil krizi ve vztazích mezi ním a Západem.

Biden bude se Saakašvilim jednat ve čtvrtek, kdy také promluví v gruzínském parlamentu a sejde se s předáky opozice. Očekává se, že stejně jako při středeční večeři podpoří právo Gruzie zvolit si vlastní cestu.

Při příletu do Tbilisi byl bouřlivě uvítán. V davu na třídě George Bushe byly americké a gruzínské vlajky a transparenty s nápisy "Stop okupaci", tedy ruské vojenské přítomnosti v Jižní Osetii.

Saakašvili je na domácí scéně silně kritizován kvůli nedemokratickým praktikám a nezvládnutí konfliktu s Ruskem. Tento týden také přiznal, že naděje Gruzie na vstup do Severoatlantické aliance (NATO), o který usiloval, jsou "skoro mrtvé".