Na rusko-gruzínské hranici se začíná v pondělí velké vojenské cvičení ruské armády. Stejně jako loni potrvá několik dní - až do 6. července. Gruzínská strana v tom spatřuje provokaci. "Jsme tím znepokojeni, velké cvičení probíhalo i v loňském roce před vypuknutím konfliktu," říká předseda gruzínské vlády David Bakradze. "Rusové o nás mluví příliš často a to je znepokující," řekl před týdnem prezident Michail Saakašvili.

Podle gruzínské vlády bylo loni cvičením součástí ruské strategie, jak shromáždit v oblasti Jižní Osetie a Abcházie svá vojska a připravit se na válku. "Díky cvičení na našem území bylo 8. srpna na místě už 300 ruských tanků," tvrdí Saakašvili, který si stojí za tím, že loňskou válku rozpoutala Moskva.

Nezávislí pozorovatelé nedávají Gruzii tak zcela za pravdu - na konfliktu měly svůj vliv obě dvě strany, tvrdí. V situaci, kdy kvůli vetu Ruska v Radě bezpečnosti OSN musí pozorovatelská mise OBSE opustit rusko-gruzínskou hranici, mají ale zdvižený ukazovák. Podle nich i cvičení přispěje k napětí v regionu.

"Rusko si nic netroufne" 

Gruzínští představitelé jsou nicméně podle svých aktuálních slov při otázce, zda-li by mohla vypuknout nová válka, optimističtí. "Stojí za námi západ, na místě na situaci dohlíží i Evropská unie, jsme si jistější," opakují gruzínští politici.

Také podle analytiků si Rusko nyní na nový konflikt netroufne. Jedním z důvodů je neutěšená ekonomická situace v zemi, Moskva podle nich nemá ani zájem ještě více poškodit už tak nevalné vztahy s Washingtonem.

Rusko a Severoatlantická aliance se navíc o víkendu dohodly na obnovení vojenské spolupráce, kterou přerušily loni právě z důvodu rusko-gruzínského konflitku.

Obě strany u té příležitosti připustily, že v otázce Gruzie mezi nimi nadále panují rozpory. "Rusko ale potřebuje NATO a NATO potřebuje Rusko," zdůraznil generální tajemník. Jaap de Hoop Scheffer.