Skupina ČEZ chce do roku 2012 nakoupit 50 až 100 elektromobilů a otestovat je v reálném provozu v Praze a Ostravě. Do poloviny příštího roku firma plánuje zprovoznit první desítku těchto vozů. Zapůjčí je neziskovým organizacím. Novinářům to na úterní tiskové konferenci řekli zástupci společnosti ČEZ. 

Projekt ČEZ byl poprvé představen minulý týden a investice by se měla pohybovat kolem půl miliardy korun.

"Nové technologie jsou příležitostí i výzvou. Jejich zavádění bude komplikované a dlouhé. Jde o oblast, kde výsledky uvidíme nikoliv v horizontu měsíců, ale let. Naše šance uspět ale nejsou malé," uvedl už dříve generální ředitel Martin Roman.

Noční nabíjení vyrovná distribuční sítě

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana je rozvoj elektromobilů zajímavý ze dvou důvodů: elektrická auta jsou šetrná k životnímu prostředí a projekt je "ekonomicky smysluplný". Noční nabíjení elektromobilů totiž přispěje k vyrovnání distribuční sítě a bude částečně řešit problém skladování elektřiny. Podle Martina Cmírala z firmy ČEZ budou například moci zákazníci čerpat levnější noční elektřinu uskladněnou v autě na jiné potřeby, pokud automobil nebudou potřebovat.

Cílem pilotních projektů v Praze a Ostravě je podle Romana příprava infrastruktury nezbytné k masivnímu rozšíření elektromobilů. Cmíral odhaduje, že pokud bude v České republice v provozu jeden milion automobilů poháněných elektřinou, které ujedou průměrně 200.000 km za rok, zvýší se spotřeba elektřiny přibližně o 13 TWh. Podle Cmírala to ale nebude důvodem výstavby dalších zdrojů, protože tuto dodatečnou poptávku pokryjí úspory energie. Cmíral odhaduje, že na českých silnicích bude v provozu milion elektromobilů nejdříve za 15 let.

Zástupci ČEZ dnes předali první elektromobil do užívání společnosti Sue Ryder poskytující péči seniorům.

Kromě toho chce ČEZ podpořit výzkum a vývoj nových technologií do roku 2020 nejméně 20 miliardami korun. Měly by se například rozvíjet možnosti skladování elektrické energie.

Domácnosti by se pak měly dočkat takzvané chytré sítě. Do roku 2015 poběží pilotní projekt v hodnotě až jedné miliardy korun, uvedla společnost bez dalších detailů. V roce 2015 měl být chytrou sítí pokrytý jeden tuzemský region, který se nyní vybírá. Zákazníkům by to mělo snížit náklady tím, že velké spotřebiče, například pračka, se zapnou ve chvíli, kdy bude v místě dostupný noční proud nebo levnější elektřina.