Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda se brání pokračujícím informacím o tom, že se křesťanští demokraté přibližují k sociálním. Po pátečním zasedání předsednictva strany Svoboda před novináři popřel, že by lidovci navázali úzkou předvolební spolupráci s ČSSD,

O uzavření spolupráce přitom ve středu informoval předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Paroubek řekl, že ČSSD a KDU-ČSL budou do voleb spolupracovat v oblasti zdravotnických poplatků, slučování zdravotních pojišťoven či úpravy hazardních her.

Svoboda k tomu teď poznamenal, že po vsetínském sjezdu lidovců, na němž byl zvolen do čela strany, oslovil všechny demokratické parlamentní strany a nabídl jim setkání. A sociální demokraté prý byli první, kteří jeho výzvu vyslyšeli.

"KDU-ČSL očekává, že ostatní demokratické strany na nabídku budou pozitivně reagovat a že se sejdeme," řekl Svoboda. Všem prý nabídl několik klíčových témat k jednání. Týkají se hlavně problematiky regulace hazardních her a situace ve zdravotnictví. Tedy stejných témat, o nichž mluvil Paroubek.

Svoboda: Zůstáváme konzervativní

Podle Svobody úzké předvolební spolupráci se sociálními demokraty brání konzervativní hodnoty, které KDU-ČSL vyznává a kterých se ani po vsetínském sjezdu nehodlá vzdát.

KDU-ČSL půjde do předčasných říjnových voleb jako samostatná a svébytná strana, zdůraznil Svoboda.

Předseda KDU-ČSL také slíbil, že lidovci budou ve sněmovně hlasovat jednotně v otázce zdravotnických poplatků. Ve čtvrtek senátoři vrátili sněmovně levicový návrh na omezení poplatků. Lidovec Ludvík Hovorka již dříve uváděl, že by si dokázal představit, že by hlasoval pro sociálnědemokratickou úpravu poplatků. Ve čtvrtek ale řekl, že si vše musí promyslet. Stejně tak Svoboda v pátek novinářům řekl, že lidovci se o svém postoji k poplatkům budou teprve bavit.

Nejmenovaný člen vedení lidovců redakci iHNed.cz řekl, že KDU-ČSL má s poplatky problém. Hlasování proti nim by prý ale mohlo znamenat v očích voličů úplné ztotožnění křesťanských demokratů s ČSSD.

Řada členů KDU-ČSL připouští, že jejich strana prochází komplikovaným obdobím. Přes poměrný úspěch ve volbách do Evropského parlamentu a zisk dvou mandátů, strana bojuje například s odchodem části členské základny do nové strany TOP 09, kterou založil bývalý dlouholetý křesťanský demokrat Miroslav Kalousek. Ten o současné KDU-ČSL tvrdí, že jsou to "socialisté, kteří chodí do kostela".