Drama ve sněmovně skončilo podle Martina Bursíka "loupeží za bílého dne". Poté, co ochranka vyvedla ze sálu hrstku odpůrců ČEZu, poslanci tomuto elektrárenskému gigantovi schválili poskytnutí emisních povolenek. Přílepek k novele o spotřebních daní označil někdejší ministr životního prostředí za krádež.

Podle Bursíka totiž schválený návrh připraví státní pokladnu v letech 2013 až 2020 celkem o 68 miliard, které místo státu zinkasuje ČEZ.

Ze 132 přítomných zákonodárců hlasovalo pro přijetí novely 96 poslanců, proti 16. 

Odpůrci zákona, který nabízí elektroenegetickým firmám část povolenek zdarma výměnou za investice do modernizace výroby, rozvinuli odpoledne ve sněmovně transparenty namířené proti podpoře ČEZ.

Ze sněmovní galerie určené pro veřejnost se nápisy spustily ve chvíli, kdy stál u řečnického pultíku stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD), který návrh někdejšího ministra průmyslu Martina Římana podporuje.

Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS) poté schůzi přerušila a vyzvala sněmovní ochranku k zásahu proti demonstrantům. Ochranka poté galerii uzavřela a transparenty zabavila.

Letáky namířené proti ČEZu a někdejším ministrům průmyslu Římanovi a Urbanovi se na stolech poslanců objevily už v polední pauze. Většinu poslanců ale nepřesvědčily.

"Tady se prostě krade"

Přílepek k zákonu o spotřební dani kritizují především zelení v čele se svým expředsedou Bursíkem. Podle něho se tvůrci zákona snaží obejít ministerstva a tudíž i ústavní pořádek metodou takzvaného přílepku, který navíc měla podle Bursíka podstrčit firma ČEZ. Minulý týden, kdy Říman poslancům představil svůj návrh, Bursík na jeho adresu pronesl: "Tady se prostě krade."

Oproti tomu Říman s Urbanem kontrovali, že Bursík a jeho strana touto svojí aktivitou usilují o politické body před podzimními parlamentními volbami.