divis_martin_kooperativa_192.jpgPojišťovny letos za první pololetí odhalily víc pojistných podvodů než ve stejném období loni. Nejvíce se přitom podvádí v pojištění vozidel nebo úrazovém a cestovním pojištění, na vzestupu jsou ale také podvody v životním pojištění.

I proto pojišťovací domy zvažují další kroky v boji proti podvodníkům. »Teď se v rámci Asociace pojišťoven uvažuje o výměně informací – samozřejmě v rámci zákonných možností – o lidech, kteří se chovají podezřele nebo už spáchali podvod. Fungovat by to mohlo začít během příštího roku, teď probíhají veškeré přípravy, už existuje i konkrétní návrh na software,« řekl týdeníku Ekonom šéf pojišťovny Kooperativa Martin Diviš. Pojišťovny by díky podobnému registru mohly uchránit hodnotu i do výše stovek milionů korun.

V Česku zatím funguje databáze nehod řidičů, která má bránit motoristům přecházet mezi pojišťovnami tak, aby se po nehodě vyhnuli penalizaci při uzavírání nové smlouvy. Dosud totiž někteří motoristé ve snaze vyhnout se takzvanému malusu měnili pojišťovnu a nové pojišťovně zapírali, že nehodu měli.

»Lidé přecházejí od jedné pojišťovny k druhé a snaží se chovat nefér. Měli by být nalezeni a potrestáni. Navíc když má klient v jednom druhu pojištění snahu podvádět, tak to pravděpodobně bude zkoušet i v dalších,« řekl Ekonomu Diviš.

Rozhovor s Martinem Divišem přinese týdeník Ekonom, který vychází ve čtvrtek 30. října.

Hana Filipová, Radan Dolejš, týdeník Ekonom

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru