Česká republika bude v prvním pololetí roku 2009 předsedat v Radě Evropské unie, jejímiž členy jsou ministři členských zemí. Předsednictví není jen běžnou administrativní záležitostí, ale je považováno za jeden z nejdůležitějších nástrojů pro prosazování zájmů členských zemí EU a ovlivňování chodu celé Evropské unie.
"Znamená to řídit po dobu půl roku všechna jednání EU, zejména Evropské rady v Bruselu, a dále oborově specializované pracovní skupiny a výbory. Těch je celkem 150. Do všech musíme mít člověka, který bude skupinu schopen řídit, a jeho náhradníka," zdůrazňuje místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

PROSTÁ NÁSOBILKA 150 x 2 potvrzuje potřebu 300 profesionálů. Plus sto lidí, kteří postupně posílí personál Stálého zastoupení Česka při EU v Bruselu. "Výběry jsou uzavřeny. Budeme je schvalovat možná v lednu. Adepty hodnotila komise Ministerstva zahraničí, bruselského zastoupení v Bruselu a jednotlivých resortů," líčí Vondra.
Mít vhodné lidi nebo si chybějící posily najmout není problém. "Počítá se s jistým tarifním zvýhodněním, jde o kvalifikované síly, takže musí být ohodnoceny v nějaké vyšší platové skupině. Také budou cestovat, takže budou mít nějaké peníze v dietách. Je tam prostor pro odměny," připomíná Vondra. Mzdové prostředky ve výši 800 milionů korun jsou součástí státního rozpočtu na léta 2007-2009.
Problémy se zato mohou ukázat až ve snaze si vyškolené lidi udržet. "Jeden z významů, který toto štábní cvičení pro celou naši zemi má, je nejen výchovně-vzdělávací efekt, ale i to, že lidi získají nějaké vědomosti a posílí státní správu. Ne ve smyslu nafouknutí státního rozpočtu a byrokracie, ale aby ti lepší nahradili slabší," podtrhuje Vondra.
Jak to zařídit, vicepremiér ještě neví. "O část těch, co o to stojí, je možné postarat se na resortech. Druhou možností je zřídit nějaký úřad pro Evropskou unii, jaký mají Švédové," naznačuje Vondra.

ZKUŠENĚJŠÍ ZEMĚ sleduje Česko i v jiných záležitostech, třeba pokud jde o bezpečnost. "Od roku 2005 jednáme s Francií a Švédskem. S Británií se radíme o organizaci, oslovujeme také státy jako Německo nebo Portugalsko, které nedávno předsedaly nebo předsedají. Probíhá mezinárodní policejní spolupráce a jednání na centrální a meziresortní úrovni. Ministerstvo chystá zhruba 26 akcí v Praze, Olomouci a Ostravě, postup koordinujeme s vládou," potvrzuje mluvčí vnitra Vladimír Řepka.
Za finského předsednictví šlo na zajištění bezpečnosti 10 milionů eur z celkových 75 milionů, u Česka se počítá s 200 miliony z 1,9 miliardy korun. Nový požadavek, který se ohání náklady na činnost Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, hovoří o částce 421 milionů.
Úskalí pro české předsednictví přesto existují. Jenže nikoli v organizaci, ale v pracovní agendě půlročního vedení EU. "V červnu 2009 budou volby do Evropského parlamentu. Čtvrt roku předtím začne kampaň, europarlament nebude fungovat. Evropská komise bude taky končit a rozdělí se na ty, co budou chtít pokračovat, nebo začnou pomýšlet na návrat na domácí scénu. Neumožní to plně využít šance, jež předsednictví dává," nastiňuje Vondra.

IZA
PRA

(Rozhovor s A. Vondrou najdete v pátek 14. 12. na serveru www.Ekonom.cz)

Finské předsednictví 2/2006

Rámcový odhad rozpočtu (45 mil. eur): 2002

Začátek organizačních příprav, předběžný rozpočet (49 mil. eur): 2003

Start debaty mezi ministerstvy, odhad potřebného počtu lidí, náčrt pracovního kalendáře: 2004

Analýzy, výběr priorit, schválení výdajů na školení osob a pořádání akcí: 2005

Schválení programu předsednictví a dodatečného rozpočtu: první půle roku 2006

Přijetí agendy jednotlivých pracovních setkání, spuštění webových stránek předsednictví: červen 2006

Personální posily pro předsednictví: cca 140 osob, za jejich výcvik utraceno 230 tisíc eur

Počet pracovních schůzek během předsednictví: 133 + 1 jednání vlády předsedající země s Evropskou komisí + 5 neformálních setkání rad (mimo Finsko) + 6 jiných = 145

Počet dílčích jednání: 3300

Celkové náklady: 75 mil. eur (2,025 mld. Kč), z toho 33 mil. stálo uspořádání pracovních zasedání, na 23 mil. přišly náklady na lidské zdroje. Deset milionů padlo na bezpečnost (největší nasazení policie ve finské historii) a 9 milionů zaplatila za vlastní akce ministerstva

Pramen: www.eu2006.fi

Související